El-Mirsâd dergisi 1-11. sayıları: İnceleme-metin-dizin
El-Mirsâd journal issues 1-11: Analysis-text-index
  1. Tez No: 942014
  2. Yazar: MERVE KUYULDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYÇİÇEĞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
V. Mehmet (1909-1918) döneminde yayın hayatına başlayan ve 22 sayı çıkarılan el-Mirsâd dergisinin ilk sayısı 15 Muharrem 1332/ 14 Aralık 1913 tarihinde neşredilmiştir. İki haftada bir yayınlanan dergide dönemin dinî, ilmî, fennî, edebî konularında yazılar yer almaktadır. Dergi; tefsir, siyer, çocuk eğitimi, yanlış Batılılaşma, biyoloji, mühendislik, tasavvuf vb. alanlarda pek çok yazı içermektedir. Fakat diğer dergilerden farklı olarak bu dergide, saydığımız bütün konulardaki yazıları bir kişi kaleme almıştır. Tezimize konu olan ilk 11 sayı incelendiğinde Ahmed Hüsameddin isimli Nakşibendi şeyhinin kitaplarının bölüm bölüm yayınlandığı görülmektedir. Kendisinin haricinde“el-Mirsâd”imzalı yazılar ve dört müellifin yazısı yer almakla birlikte bunlardan biri dergiye övgü içeren Arapça mektup, biri biyografi, diğer ikisi ise çok kısa yazılardır. Temelde el-Mirsâd dergisinin 1-11. sayılarını hafif transkripsiyon yoluyla günümüz harflerine aktaran çalışmamız giriş ve üç ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde Osmanlı Devleti'nde ilk süreli yayınlar kısaca aktarıldı. Birinci bölümde el-Mirsâd dergisi şekil ve muhteva açısından incelendi. Dergide bulunan yazarların hayatları aktarıldı. Ahmed Hüsameddin'in dergide bulunan kitapları kısaca tanıtıldı. İkinci bölümde her sayının özeti yapıldı. Üçüncü bölümde çeviriyazı metin hazırlanırken takip edilen usul ve çeviriyazı metin yer almaktadır. Bunları takiben sırasıyla sonuç, sözlük, dizin, kaynakça ve ekler bölümleri yer almaktadır. Böylece yaptığımız bu çalışma ile bugüne kadar ele alınmamış bir dergi tanıtılmış, Osmanlı matbuat ve kültür hayatında yeri ortaya konmuş, Türk İslam Edebiyatı alanına yeni bir müellif ve eserleri kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The journal el-Mirsâd, which began publication during the reign of Sultan Mehmed V (1909-1918), was issued in 22 editions, with its first issue published on 15 Muharram 1332 / 14 December 1913. Published biweekly, the journal featured articles on religious, scientific, literary, and technical topics of the time. It included a wide range of subjects such as Quranic exegesis (tafsir), prophetic biography (sīra), child education, misguided Westernization, biology, engineering, and Sufism. However, unlike other journals of the period, el-Mirsâd stands out in that nearly all the articles across these diverse fields were authored by a single individual. An examination of the first eleven issues -the focus of this thesis- reveals that these editions primarily featured serialized publications of works by Sheikh Ahmed Hüsameddin, a figure associated with the Naqshbandi Sufi order. In addition to his contributions, a few other articles signed under the pseudonym“el-Mirsâd”and writings by four other authors appear in these issues. These include an Arabic letter praising the journal, a biographical sketch, and two brief essays. The present study, which transcribes issues 1 to 11 of el-Mirsâd into modern Turkish script using light transcription methods, is organized into an introduction and three main chapters. The introduction provides a concise overview of the emergence of the first periodicals in the Ottoman Empire. The first chapter analyzes the journal in terms of format and content, and provides biographical information about its contributors, including a brief overview of the works by Ahmed Hüsameddin published in the journal. The second chapter offers a summary of each issue. The third chapter outlines the methodology employed in preparing the transliterations and presents the transcribed texts. Following these are the conclusion, glossary, index, bibliography, appendices and endnotes. Through this study, a previously unexamined journal has been brought to scholarly attention, its place within the context of Ottoman print and cultural life has been established, and a new author and his works have been introduced to the field of Turkish-Islamic literature.