Malatya ekolojik koşullarında farklı fiğ çeşitleri ile arpanın farklı oranlardaki karışımlarının ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of different vetch varieties and mixtures of barley at different ratios on grass yield and quality in Malatya ecological conditions
  1. Tez No: 743134
  2. Yazar: ERCAN GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, 2020-2021 kışlık üretim dönemi, Malatya ili ekolojik koşullarında farklı fiğ türleri (adi fiğ, macar fiği ve tüylü fiğ) ile arpanın farklı oranlardaki (saf fiğ, saf arpa, %25 fiğ + %75 arpa, %50 fiğ + %50 arpa, %75 fiğ + %25 arpa) karışımlarının ot verim ve kalitesi ile uygun karışım oranlarının belirlenmesi amacıyla Malatya ili Yeşilyurt ilçesi Çayırköy mevkisinde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada bitki boyu, yeşil otta arpa-fiğ oranı, kuru otta arpa-fiğ oranı, arpa yeşil ot, fiğ yeşil ot, toplam yeşil ot verimi ve arpa kuru ot, fiğ kuru ot, toplam kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, yeşil ot-kuru ot alan eşdeğerlik oranı, ADF, NDF ve ADP oranı, sindirilebilir kuru madde, kuru madde tüketimi ve nispi yem değeri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, karışım oranlarının bitki boyu, yeşil otta arpa-fiğ oranı, kuru otta arpa-fiğ oranı, arpa yeşil ot, fiğ yeşil ot, toplam yeşil ot verimi ve arpa kuru ot, fiğ kuru ot, toplam kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, yeşil ot-kuru ot alan eşdeğerlik oranı, NDF, ADF ve ADP ile SKM, KMT, NYD istatistiksel olarak önemli derecede etkilemiştir. En yüksek yeşil ot verimi 2116.32 kg/da ile saf arpa parselinden alınırken, karışımlar arasında en yüksek yeşil ot verimi ve alan eşdeğerlik oranı %50 Tarm Beyazı-98 + %50 Arpa parselinden sırasıyla 1900 kg/da ve 1.07 olarak elde edilmiştir. En yüksek kuru ot verimi ve alan eşdeğerlik oranı %50 Tarm Beyazı-98 + %50 Arpa parselinden sırasıyla 612.04 kg/da ve 1.20 olarak elde edilmiştir. Karışım parsellerinden en yüksek nispi yem değeri %75 Seğmen-2002 + %25 Arpa ve %75 Tarm Beyazı-98 + %25 Arpa parsellerinden sırasıyla 142.58 ve 128.21 değeri elde edilmiştir. Karışımlarda Arpa oranı arttıkça yeşil ot verimi, kuru ot verimi, NDF, ADF, ADP oranı artmış ve ham protein oranı, ham protein verimi, sindirilebilir kuru madde, kuru madde tüketimi ve nispi yem değeri düşmüştür. Araştırma sonuçlarından elde edilen veriler ışığında Malatya Yeşilyurt merkez ilçe ekolojik koşullarında %75 Seğmen-2002 + %25 arpa ve %75 Tarm Beyazı-98 + %25 arpa tohum karışım oranının otun verim, kalite ve ekolojik kaynakların etkin kullanımı açısından en uygun karışım olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the winter production period of 2020-2021, in Malatya province with ecologically different vetch varieties (common vetch, Hungarian vetch and hairy vetch) with different ratios (pure vetch, pure barley, 25% vetch + 75% barley, 25% vetch + 50%). barley, 25% fi + 25% barley) mixtures are carried out according to the randomised complete block design as three replication in Yeşilyurt city of Malatya, which is suitable for grass and quality. In the study, plant height, barley-vetch ratio in green herbage, barley-vetch ratio in hay, barley green herbage, vetch herbage, total green herbage yield and barley hay, vetch hay, total hay yield, crude protein ratio, crude protein yield, green and dry herbage field equivalence ratio, ADF, NDF and ADP ratio, digestible dry matter (DDM), dry matter consuming (DMC) and relative feed value value (RFV). According to the results of the research, the mixing ratios were determined as plant height, barley-vetch ratio in green herbage, barley-vetch ratio in hay, barley green herbage, vetch green herbage, total green herbage yield and barley hay, vetch hay, total hay yield, protein ratio, crude protein yield, green and dry herbage field equivalence ratio, ADF, NDF and ADP and DDM, DMC, RFV had a statistically significant effect. While the highest green herbage yield was obtained from the pure barley plot with 2116.32 kg/da, the highest green herbage yield and field equivalence ratio among the mixtures were obtained from 50% Tarm Beyazı-98 + 50% Barley plots as 1900 kg/da and 1.07, respectively. The highest dry herbage yield and field equivalence rate were obtained from 50% Tarm Beyazı-98 + 50% Barley plots as 612.04 kg/da and 1.20, respectively. The highest relative feed value of 75% Seğmen-2002 + 25% Barley and 75% Tarm Beyazı-98 + 25% Barley plots were obtained from the mixture plots, 142.58 and 128.21, respectively. As the barley ratio increased in the mixtures, green herbage yield, hay yield, NDF, ADF, ADP ratio increased and crude protein ratio, crude protein yield, digestible dry matter, dry matter consumption and relative feed value decreased. In the light of the data obtained from the research results, it was concluded that 75% Seğmen-2002 + 25% Barley and 75% Tarm Beyazı-98 + 25% Barley seed mixture ratio is the most appropriate mixture in terms of yield, quality and effective use of ecological resources in the ecological conditions of Malatya Yeşilyurt.