Charles Ives ve sonrasında A.B.D.'nin evrensel müziğe etkileri, katkıları
The Effects and contributions U.S.A. had on universal music at the time of charles ives and afterwards
- Tez No: 74319
- Danışmanlar: DOÇ. TUVANA ALTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
Müziksel bir fenomen olarak Charles Ives, besteleri ve müziksel anlayışıyla 20. yüzyıl Amerikan müziğine damgasını vurmuştur. Değeri yıllar sonra anlaşılan Ives, ülkesine bağlılığıyla gerçek bir“Amerikan müziği”yaratan en önemli bestecilerdendir. A.B.D'nin 20. yüzyılın en güçlü ülkesi haline gelmesi dolayısıyla, Ives sonrasında Amerikan müziği ve bunun diğer ülke bestecileri ve müzikleri üzerindeki etkileri, yüzyılımızın en önemli müziksel gerçeklerinden biridir. Bazı dönemler dışında olağanüstü dinamizmiyle ortaya çıkan bu gerçek her zaman sanatsal ürünler vermemiştir. Fakat araştırmacılık ve deneyciliğe duyduğumuz saygıdan dolayı bu 20. yüzyıl gerçeğini mümkün olduğunca takip etmeliyiz. Bu tezin amacı da budur. ABSTRACT THE EFFECTS AND CONTRIBUTIONS USA HAD ON UNIVERSAL MUSIC AT THE TIME OF CHARLES IVES AND AFTERWARDS As a musical phenomenon, Charles Ives with his compositions and musical appreciation was a milestone in the American music. Despite the fact that he was appreciated posthumously, Ives was one of the most important composers who created a real“American music”with his patriotic ideal. As the USA became the most powerful country in the twentieth century, American music after Ives and its effect on the other countries' composers and music is one of the music realities of the century we live in. This musical reality that came out with an extraordinary dynamism, excepting some periods, has not produce art for always. However, with the respect we have for research and experimentalism, we have to follow this reality as much as possible. This is the purpose of this dissertation. rv