Çanakkale boğazı'nda dağılım gösteren Pinna nobilis (Linnaeus, 1758)'in popülasyon durumu
Population status of Pinna nobilis (Linnaeus, 1758) distributed in Çanakkale strait
  1. Tez No: 743195
  2. Yazar: ATA AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ALTINAĞAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale Boğazı'nda bulunan Pinna nobilis popülasyonlarının durum tespiti yapılmıştır. Araştırma, Haziran 2020- Ekim 2021 tarihleri arasında 0-15 m derinlik konturlarında boğazı temsilen 30 örnekleme istasyonunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, su altı örneklemesi için tüplü ve serbest dalış yöntemleri birlikte kullanılarak hat-çizgi sayımı yapılmıştır. 4500 m2'lik su altı alanı 2 defa taranmıştır. 2020 yılında aynı istasyonlarda aynı yöntemle su altı sayımlarında 5880 adet pina gözlenirken, 2021 izleme çalışmasında ise; 4002 adet pina sayılmıştır. Pinalardaki ölüm oranı ise 2020'de %81,15'ten 2021'de %94,67'ye yükselmiştir. P. nobilis'lerin boy-ağırlık ilişkileri regresyon denklemi bu çalışmada toplam boy (B) için; W = 0,0138L2,9361 (R² = 0,913), genişlik (G) için; W = 0,0133L3,8656(R² = 0,7706), kalınlık (K) için; W = 22,741L2,1051(R² = 0,8484) olarak hesaplanmıştır. Pinaların %41'i juvenil, %58'i yetişkin pina olarak gözlenmiştir. İstasyonların tuzluluk değerleriyle ölüm oranları arasında bir ilişki olup olmadığını analiz etmek için Pearson Momentler Çarpımı Kolerasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Çıkan sonuca göre; tuzluluk ile ölüm oranları arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür (r=0,624).
Özet (Çeviri)
In this study, the status of Pinna nobilis populations in the Çanakkale Strait was determined. The research was carried out at 30 sampling stations representing the Bosphorus at 0-15 m depth contours between June 2020 and October 2021. In the study, line transect counting was performed by using scuba and free diving methods together for underwater sampling. The underwater area of 4500 m2 was scanned twice. While 5880 pina individuals were observed in underwater counts with the same method at the same stations in 2020, in the 2021 monitoring study; 4002 pinas were counted. The mortality rate in Pina individuals increased from 81,15% in 2020 to 94,67% in 2021. In this study, the regression equation of length-weight relationships of P. nobilis individuals for total lenght (B); W = 0.0138L2.9361 (R² = 0.913), for width (G); W = 0.0133L3.8656(R² = 0.7706) for thickness (K); W = 22.741L2.1051(R² = 0.8484). 41% of pinas were observed as juveniles and 58% as adults. Pearson Product Moments Correlation Coefficient was calculated to analyze whether there is a relationship between salinity values and mortality rates of the stations. According to the result ıt was observed that there was a moderate positive correlation between salinity and mortality rates (r=0,624).