Korucularda kimlik, temsiliyet ve aidiyet
Identity in guards, representation and belonging
  1. Tez No: 743194
  2. Yazar: TANER KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Tarihsel ve güncel olaylardan göz önünde bulundurularak yapılan çalışmada çoğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan; 31 ilde güvenlik unsurlarının kırsaldaki bazı kolluk görevlerine yönelik işe alınan ve bir topluluk olarak nitelendirebileceğimiz köy korucularının kimlik inşası kendi anlatımlarıyla betimlenmeye çalışılmıştır. Yaklaşık 40 yıllık süreçte aileleriyle birlikte ortalama bir milyonluk nüfusa sahip korucuların sosyal-kültürel yaşamlarının bir fotoğrafının çekilmesi için kartopu tekniği ile ulaşılan korucularla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca Osmanlı Devleti'nin son döneminde kurulan Hamidiye Alayları ile benzerlikleri, koruculuk sisteminin kurulduğu 1980'li yıllardan günümüze kadar terörle mücadeleye paralel gelişen yasal ve siyasi süreç irdelenmiştir. Korucu Konfederasyonunun 2012 yılından itibaren çıkardığı Korucu Dergisinin içerik analizi yapılmıştır. Çalışmada ana sorunsalın karşılığı olarak nitel araştırma yöntemi kıstaslarıyla; Korucu kimliğinin bileşenleri, korucuların temsiliyetleri, sembolleri, milliyetçilik ögeleri, aile ve sosyal yaşamları, mesleklerine bakış açıları ve manevi değerleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the historical and current events, most of them are located in the Eastern and Southeastern Anatolia regions; The identity construction of the village guards, who are recruited for some law enforcement duties in the rural areas of 31 cities and which we can define as a community, has been tried to be described with their own expressions. In-depth interviews were conducted with the village guards, reached by snowball technique, in order to take a picture of the social-cultural life of the village guards, who have an average population of one million, with their families over a period of nearly 40 years. In addition, the similarities with the Hamidiye Regiments, which were established in the last period of the Ottoman Empire, and the legal and political process that developed in parallel with the fight against terrorism from the 1980s when the village guard system was established to the present were examined. The content analysis of the Korucu Magazine, which has been published by the Confederation of Village Guards since 2012, was made. In the thesis, with the criteria of qualitative research method as the main problematic answer; The components of the identity of the village guards, the representations of the guards, their symbols, elements of nationalism, their family and social lives, their perspectives on their profession and their spiritual values were tried to be revealed.