Bölgesel ligde oynayan basketbolcuların teknik ve bazı psikomotor özelliklerinin belirlenmesi (Rize ili örneği)
Determination of technical and some psychomotor characteristics of basketball players playing in the regional league (Rize province example)
- Tez No: 743226
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sporda başarıya ulaşmak için uzun soluklu yoğun ve sistematik antrenmanın yanında; çocuğun yukarıda belirtilen psikomotor gelişim süreçlerine üst düzeyde ulaşmasına bağlıdır. Bu araştırma bölgesel ligde oynayan kadın ve erkek basketbol sporcularının fiziksel, psikomotor ve teknik özelliklerini ortaya koyarak, bu özelliklerin yer aldıkları spor dalındaki performansıyla ilişkilerini araştırmak amacıyla yapılacaktır. 2020-2021 sezonunda Türkiye bölgesel liginde yer alan Rize Belediyesi Gençlik ve Spor kadın takımı (20) ve Çaykur Rizespor erkek takımı (20) sporcularından oluşan toplam 40 sporcuya ölçümler uygulandı. Sporcuların ölçümleri hafta içi takımların antrenman yaptıkları salonlarda yapıldı. Önceden hazırlanmış formlara her bir denek için ölçüm değerleri yazıldı. Basketbolcuların bazı fiziksel özelliklerini belirlemek için; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ölçümleri uygulandı. Basketbolcuların psikomotor özellikleri belirlemede yaygın olarak kullanılan; 20 metre koşu, El pençe kuvveti, Sırt kuvveti, Bacak Kuvveti, Dikey Sıçrama, Durarak uzun Atlama, Otur Uzan Esneklik, T testi, El Reasksiyon Sürat ve Ayak Reaksiyon Sürat beceri testleri uygulandı. Basketbolcuların teknik becerilerinin belirlemede ise; Top sürme (Dripling), testleri uygulandı. Tez yazımında Office 365 Pro Plus Microsoft Office paket programı kullanıldı. İstatistiksel testler Windows için SPSS ve JASP istatistik paket programlarında yapıldı. Ölçümlerden elde edilen verilere öncelikli olarak Kolmogorov-Smirnov (K-S) ve Shapiro-Wilk normallik testleri uygulandı. Normallik dağılıma sahip verilere ikili karşılaştırmalarda a=0.05 anlamlılık düzeyinde bağımsız iki grup için T-testi, normal dağılıma sahip olmayan verilere ise Mann-Whitney-U testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In addition to long-term intensive and system training for transportation in sports; According to the above-mentioned psychomotor development processes of children according to their higher-level preparation. The examination of male and female athletes working in the league in this training consists of materials that are free from models and technical features in education and to educate these features about sports training on the ground. In the 2020-2021 season, measurements were applied to a total of 40 athletes consisting of Rize Municipality Youth and Sports women's team (20) and Çaykur Rizespor men's team (20) players in the Turkish regional league. The measurements of the athletes were made in the halls where the teams train on weekdays. Measurement values were written for each subject on pre-prepared forms. To determine some physical characteristics of basketball players; height, body weight, body fat percentage measurements were applied. Widely used in determining the psychomotor characteristics of basketball players; 20 meters running, Hand claw strength, Back strength, Leg Strength, Vertical Jump, Standing Long Jump, Sit and Reach Flexibility, T test, Hand Reaction Speed and Foot Reaction Speed skill tests were applied. In determining the technical skills of basketball players; Dribbling tests were applied. Office 365 Pro Plus Microsoft Office package program was used in writing the thesis. Statistical tests were performed in SPSS and JASP statistical packages for Windows. Primarily, Kolmogorov-Smirnov (K-S) and Shapiro-Wilk normality tests were applied to the data obtained from the measurements. T-test was applied to the data with normality distribution for two independent groups at a = 0.05 significance level in pairwise comparisons, and Mann-Whitney-U test was applied to the data without normal distribution.