Annelerin emzirmeye ilişkin bilgi tutum ve davranışları
Knowledge attitude and behavior of mothers regarding breastfeeding
- Tez No: 743234
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Araştırmada annelerin emzirmeye ilişkin bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mart-Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bir Aile Sağlığı Merkezi'nde yapıldı. Evreni 0-24 ay aralığında çocuğu olan 690 anne oluşturdu. Örneklem α=0,05 düzeyinde %80 güç ile 261 anneden oluştu. Veriler kişisel soru formu ve Bebek Besleme Tutum Skalası ile toplandı ve analizde çoklu karşılaştırmalarda“Bonferroni düzeltmesi”, bağımsız grupların karşılaştırılmasında“independent sample t test”, emzirmeye etki eden parametrelerde“binary lojistik regresyon”, çoklu değişkenlerde“MANOVA”, Bebek Besleme Tutum Skalası ile değişkenlerin karşılaştırılmasında“Pearson korelasyon”metodları kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p˂0,05 kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the knowledge, attitudes and behaviors of mothers regarding breastfeeding. Materials and Methods: The research was conducted in a Family Health Center between March-August 2021. The sample consisted of 261 mothers with 80% power at the α=0.05 level. Data were collected with a personal questionnaire and Infant Feeding Attitude Scale. In the analysis of the data, Bonferroni correction, independent sample t test, binary logistic regression, MANOVA and Pearson correlation were used. The significance level was accepted as p˂0.05. Results: It was determined that the mean age of the mothers was 29.69±5.02, their educational status was mostly (39.1%) literate/primary school, 86.2% were not working, and almost all of them (98.5%) received breastfeeding counseling.