İlişkili taraf açıklamaları ve Türkiye'deki şirketler üzerinde ampirik bir çalışma
Related parties disclosures and an empirical study on companies in Turkey
  1. Tez No: 743238
  2. Yazar: ŞAFAK NUR COŞGUNARAS YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Finansal tablo kullanıcıları için finansal raporların şeffaf ve güvenilir olması önemlidir. Şeffaflığı arttırmak için açıklanması gereken bilgiler arasında ilişkili taraf işlemleri de bulunmaktadır. İlişkili taraf işlemleri ile ilgili ülkemizde çeşitli kanunlar ve düzenlemeler bulunmaktadır. Bu kanunlar ve düzenlemeler çerçevesinde ilişkili taraf işlemlerinin en doğru şekilde açıklanması beklenmektedir. Fakat bazı durumlarda şirketler kendi çıkarları doğrultusunda ilişkili taraf işlemlerini kötüye kullanabiliyorlar. Yapılan çalışmalar incelendiğinde, yabancı literatürde yapılmış ilişkili taraf işlemlerine ilişkin bazı ampirik çalışmaların sonuçlarına göre şirketlerin ilişkili taraflarla yaptıkları işlemler sonucunda kazançlarının farklı yönlerden etkilendiği ve şirketlerin bu yolla kazançlarını arttırıp azalttıkları görülmüştür. Türkiye'deki literatür incelendiğinde ilişkili taraf işlemlerine ilişkin yeterince ampirik çalışmalar bulunamamıştır ve Türkiye'deki şirketler üzerinde yapılacak çalışmanın diğer ülkelerdeki ile benzer olup olmadığı merak konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki işletmelerin ilişkili taraf işlemlerinin artışındaki ya da azalışındaki kriterleri ve işletmenin raporladığı ilişkili taraf işlemlerinin işletmenin kârlılığı ile ilişkili olup olmadığını açıklamaktır. Bu kapsamda BİST'te işlem gören 285 şirketin 2015-2018 yılları arasındaki verileri alınarak t testi, anova testi ve regresyon analizi ile analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda ilişkili taraf işlemlerinin artış ve azalışında etkili olan bazı kriterler ortaya konulmuş ve ilişkili taraf işlemlerinin kârlılık üzerindeki etkisi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is important for financial statement users that financial reports are transparent and reliable. Information that needs to be disclosed to increase transparency also includes related party transactions. There are various laws and regulations in our country regarding related party transactions. Within the framework of these laws and regulations, related party transactions are expected to be explained in the most accurate way. However, in some cases, companies may misuse related party transactions for their own benefit. When the studies are examined, according to the results of some empirical studies on related party transactions in the foreign literature, it is seen that the earnings of companies are affected by different aspects as a result of their transactions with related parties. It has been observed that companies increase or decrease their earnings by using these transactions. When the literature in Turkey is examined, enough empirical studies on related party transactions have not been found and it has been a matter of curiosity whether the study to be conducted on companies in Turkey is similar to those in other countries. The purpose of this study is to explain the criteria for the increase or decrease of the related party transactions of the enterprises in Turkey and whether the related party transactions reported by the enterprise are related to the profitability of the enterprise. In this context, the data of 285 companies traded in the BIST between the years 2015-2018 were taken and analyzed by t test, anova test and regression analysis. As a result of the analyses, some criteria that are effective in the increase and decrease of related party transactions were determined and the effect of related party transactions on profitability was measured.