Hemşirelerde duygusal emek ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Summary examining the relationship betweenemotional labor and burnout among nurses
- Tez No: 743239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, hasta/hasta yakınları ile birebir iletişim halinde olan hemşirelerde, örgüt tarafından belirlenen kurallara uyum sağlayarak davranışlarını yönlendirmeleri esnasında harcanan çaba olarak adlandırılan duygusal emek kavramı ile tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Hemşirelerin sarf ettikleri duygusal emek ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla yapılan çalışmaya İstanbul il merkezinde bulunan bir hastanede çalışan 284 hemşire dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin %79,2'si kadın olup %70,1'inin hemşirelik isans programı mezunu olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin yaş ortalamaları 28,19 olup kurumda ortalama çalışma sürelerinin 52,12 ay (4,34 yıl) olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin duygusal emek davranışı ölçeğinden alınan puan ortalaması 3,89 iken Kopenhag tükenme envanteri ölçeğinden alınan puan ortalaması 65,56 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the concept of emotional labor, which is called the effort spent in directing their behaviors by complying with the rules determined by the organization, and the levels of burnout in nurses who are in one-to-one communication with patients/patient relatives, briefly with people. 284 nurses working in a hospital located in the city center of Istanbul were included in the study conducted to determine the relationship between the emotional labor and burnout levels of nurses. It was determined that 79.2% of the nurses participating in the research were women and 70.1% of them were undergraduate graduates. The average age of the nurses was 28.19, and the average working time in the institution was 52.12 months (4.34 years). While the mean score of the nurses from the emotional labor behavior scale was 3.89, the mean score of the Copenhagen exhaustion inventory was found to be 65,56.