Tip 1 diyabetlilerde karbonhidrat sayımı eğitiminin karbonhidrat tüketim tutumu ve yeni besin korkusu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of carbohydrate counting training on carbohydrate consumption attitude and food neophobia in people with type 1 diabetes
- Tez No: 743269
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DEMİRHAN YUMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kronik bir hastalık olan tip 1 diyabette pankreas β hücrelerinin hasarı sonucu vücut çok az insülin üretir veya hiç üretmez. Medikal tedavinin uygun tıbbi beslenme tedavisi ile desteklenmesi gereklidir. Diyabetlilerde uygulanan tıbbi beslenme tedavisi yöntemlerinden biri olan karbonhidrat sayımı; besinin karbonhidrat içeriğine göre insülin miktarını düzenlemeye dayalı bir öğün planlama yöntemidir. Bu çalışmada karbonhidrat sayımı metodunun tip 1 diyabetli bireylerin karbonhidrat tüketim tutumu ve yeni besin korkusu üzerine etkisi araştırılmak üzere İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Diyabet ve Obezite Polikliniği'ne başvuran 44 katılımcıya karbonhidrat sayımı eğitimi verilmiştir. 54 sorudan oluşan anket formu, aynı katılımcı grubuna eğitim öncesi ve sonrası olmak üzere iki defa uygulanmıştır. Eğitim uygulama kurallarına göre eğitimde ilerleme sürecine karar verilmiş ve katılımcılardan %29,5'i temel, %38,6'sı orta, %31,8'i ileri düzey eğitim aşamalarını tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
In type 1 diabetes, which is a chronic disease, the body produces little or no insulin as a result of the destruction of pancreatic β cells. Medical treatment should be supported by appropriate medical nutrition therapy. Carbohydrate counting is one of the medical nutrition therapy methods applied by patients with diabetes and it is a meal planning method based on regulating the amount of insulin according to carbohydrate content of food. In this study, in order to assess the effect of the carbohydrate counting method on carbohydrate consumption attitude and food neophobia in individuals with type 1 diabetes, 44 participants who applied to İstanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Diabetes and Obesity outpatient clinics, were given carbohydrate counting training. The questionnaire consisting of 55 questions was applied to the same participant group twice, that is before and after training. The progress in the education process was evaluated according to the training implementation rules and as a result 29.5% of the participants completed the basic, 38.6% intermediate, 31.8% advanced educational stages.