Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması suçu
The crime of knowingly endangering the general security
  1. Tez No: 743308
  2. Yazar: SELİM TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bireyler, sahip oldukları hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesini engelleyecek mekanizmaların varlığı sayesinde toplum içerisinde huzur ve güven içerisinde yaşayabilmektedir. Ceza hukuku, kişilerin temel hak ve hürriyetlerinin ihlaline neden olacak hareketlerin cezalandırılmak sureti ile kişilerdeki bu güven duygusunu sağlamaktadır. Ceza hukukunun müdahalesi bazen ihlalin bir zarar ortaya çıkarmasını beklerken bazen de ön alanda müdahale etmekte, hak ve hürriyetler açısından tehlikeli olabilen fiilleri cezalandırmaktadır. Bu bağlamda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 170. maddesinde düzenlenen Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması suçu, kişilerin hayatına veya malına yönelebilecek tehlikeli hareketlerin engellenmesi ve bireylerin huzur ve sükûn içerisinde yaşayabilmesini sağlamak amacı ile düzenlenmiştir. Bu tezde tehlike suçları bağlamında Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması suçu incelenmiştir. Birinci bölümde tehlike kavramına dair genel açıklamalarda bulunulmuş ve tehlikeye dair teorilere yer verilmiş, tehlike suçları incelenmiş, mukayeseli hukuktaki görünümlere yer verilmiş ve ceza hukukunun yaşadığı gelişim tehlike suçları bağlamında değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması suçu; korunan hukuki değer, suçun unsurları (maddi unsurlar, manevi unsurlar ve hukuka aykırılık unsuru), kusurluluk, objektif cezalandırılabilme şartları, suçun özel görünüş şekilleri, yargılama ve yaptırım konularında ele alınmış ve suçun taksirli düzenlenmiş hali olan TCK'nın 171. maddesinde yer alan suç ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Son olarak da konu hakkındaki değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals can live in peace and security in the community because there are mechanisms in place to prevent violations of their rights and freedoms. Penal Law fosters this sense of trust in individuals by punishing acts that violate individuals' fundamental rights and freedoms. The intervention of penal law sometimes anticipates that the violation will cause harm, while other times it intervenes in the front line and punishes acts that may be dangerous to rights and freedoms. In this context, Crime of Knowingly Endangering the General Security, as stipulated in clause 170 of the Turkish Penal Code No. 5237, is regulated in order to prevent dangerous acts that may endanger people's lives or property, and to ensure that people can live in peace and rest. The crime of Knowingly Endangering the General Security has been examined in the context of danger crimes in this thesis. In the first chapter, general explanations of the notion of danger, theories about danger and appearances in comparative law are presented, as well as dangerous crimes are examined and the development of penal law in the context of dangerous crimes is evaluated. And, in the second chapter, the crime of knowingly endangering the general security are discussed in the topics of protected legal value, elements of the crime (material, moral or illegality elements), culpability, objective punishment conditions, special appearance forms of the crime, trial and sanction, as well as the comparisons were made with the crime in Clause 171 of the Turkish Penal Code which is regulated as the negligent version of the crime. Finally, opinions on this topic are included.