The impact of the Late Antique Little Ice Age (535-700 AD) on the Türk Khaganate
Geç Antikçağ Küçük Buzul Çağı'nın (MS 535-700) Gök-Türk Kağanlığı üzerindeki etkisi
- Tez No: 743310
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tarih boyunca iklim değişiklikleri ve iklim krizleri insan topluluklarını etkilemiştir. Volkan patlamalarının sebep olduğu ani iklim krizleriyle başladığı kabul edilen Geç Antikçağ Küçük Buz Çağı, altıncı ve yedinci yüzyıllarda dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanmış pek çok siyasi ve sosyal krizin arkasındaki sebep olarak görülen bir küresel soğuma dönemidir. İç Asya bozkırlarının, özellikle Moğolistan platosunun coğrafi kırılganlığı, bu bölgede kurulan konar-göçer devletlerin hayvancılığa dayalı ekonomileri ve federatif yapıları göz önüne alındığında, iklim krizlerinin konar-göçer topluluklar üzerinde olumsuz etkilere yol açtığı anlaşılmaktadır. Çin kaynaklarında geçen ifadelerin de doğruladığı iklim krizleri, Gök-Türk Kağanlığı'nın siyasi tarihinde önemli etkilere sebep olmuştur. Gerçekleştiği saptanan dört ayrı (536-545, 581-583, 627-630, 679-685) krizden ilkinin Rouran Kağanlığı'nın yıkılıp Gök-Türk Kağanlığı'nın yıkılmasında, ikincisinin Gök-Türk İç Savaşı'nın çıkmasında, üçüncüsünün Doğu Gök-Türk Kağanlığı'nın yıkılışında ve dördüncüsünün Gök-Türk Kağanlığı'nın Kutluk öncülüğünde yeniden kurulmasında etkili oldukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, climate changes and climate crises have affected human societies. The Late Antique Little Ice Age, which is accepted to have started with sudden climate crises caused by volcanic eruptions, is a period of global cooling that is considered the leading cause behind many political and social crises experienced in various parts of the world in the sixth and seventh centuries. Considering the geographical fragility of the Inner Asian steppes, especially the Mongolian plateau, the livestock-based economies and federative structures of the nomadic states established in this region, it is understood that the climate crises have adverse effects on the nomadic communities. The climate crises, which are also confirmed by the statements in the Chinese sources, had crucial impacts on the political history of the Türk Khaganate. Of the four separate (536-545, 581-583, 627-630, 679-685) crises that were determined to have occurred, the first one facilitated the collapse of the Rouran Khanate and the foundation of the Türk Khanate, the second crisis led to the outbreak of the Türk Civil War, and the third crisis accelerated the collapse of the Eastern Türk Khanate, and the fourth crisis facilitated the re-establishment of the fourth Türk Khaganate under the leadership of Kutluk.