Strategic agility-enabled business model innovation: A multi-method study
Stratejik çevikliğe dayalı iş modeli inovasyonu: Çok yöntemli bir çalışma
  1. Tez No: 743309
  2. Yazar: ALPTEGİN ALBAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Stratejik çeviklik (strategic agility-SA), iş modelinin yenilenmesini hızlandırarak değişen dış koşullara uyumu sağlamaktadır. Bununla birlikte, dinamik bir yetenek olarak kritik rolüne rağmen, SA'yı oluşturan alt yetenek setlerinin çeşitli iş modeli yenileme insiyatifleri ve bağlamsal koşullar için iş modeli inovasyonu (business model innovation-BMI) ile ilişkisi hakkında nispeten az şey bilinmektedir. Bu doğrultuda, bu tez 1-farklı BMI girişimleri için iş modeli inovasyonunu mümkün kılan yetenek kombinasyonlarını ve 2-SA-BMI ilişkisi ve BMI performansı için bağlamsal koşullar olarak firma büyüklüğü, çevresel türbülans ve yapısal gömülülüğün etkilerini araştırmaktadır. Çalışma, bu sorunları ele almak için birden fazla yöntem benimser. Çalışma 1'de, BMI sürecinde SA ile ilgili yeteneklerin rolünü analiz etmek için dört şirketin yer aldığı bir çoklu vaka çalışması yapılmıştır. Çalışma, vaka firmalarında BMI aşamaları boyunca SA ile ilgili yeteneklerin zamana bağlı uygulanmasını yansıtarak, kuruluşların stratejik çeviklikten yararlanarak yeni iş modellerini nasıl tasarladıklarına ve uyguladıklarına ışık tutmaktadır. Çalışma 2'de ise, SA-BMI ilişkisinde ve SA-BMI performansı ilişkisinde bağlamsal özellikler olarak firma büyüklüğü, çevresel türbülans ve yapısal gömülülüğün rolünü araştırmak için bir bulanık küme nitel karşılaştırmalı analiz (fsQCA) yapılmıştır. Bu çalışmanın katkısı, süreç dinamiklerini ve alternatif yolları dikkate alan çok yöntemli bir araştırma aracılığıyla etkili bir BMI sürecinin arkasında yatan organizasyonel ve bağlamsal faktörlerin kapsamlı bir analizini sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Strategic agility (SA) enables adaptation in turbulent environments by accelerating business model renewal. However, despite its critical role as a dynamic capability, relatively little is known about the relationship between the set of capabilities underlying SA and business model innovation (BMI) for different BMI initiatives and contextual characteristics. Against this backdrop, this dissertation investigates 1-the capability combinations that enable business model innovation for different BMI initiatives, and 2-the implications of firm size, environmental turbulence, and structural embeddedness as contextual conditions for the SA-BMI relationship and BMI performance. The study adopts multiple methods to address these issues. In Study 1, a multiple-case study featuring four companies has been conducted to analyze the role of SA-related capabilities in the BMI process. By reflecting the temporal deployment of the SA-related capabilities along the phases of BMI at the case firms, the study sheds light on how organizations design and implement new business models by leveraging strategic agility. In Study 2, a fuzzy-set qualitative comparative analysis (fsQCA) has been conducted to explore the role of firm size, environmental turbulence, and structural embeddedness as contextual characteristics in the SA-BMI relationship and BMI performance in a sample of service firms. The contribution of this study is that it provides a comprehensive analysis of the organizational and contextual enablers of the effective pursuit of BMI through a multi-method study that takes the process dynamics and the alternative paths into consideration.