Enteral beslenen yoğun bakım hastalarında abdominal masaj ve yatak içi egzersizin gastrointestinal komplikasyonlar ve hasta konforuna etkisi
Effects of abdominal massage and in-bed exercise on gastrointestinal complications and patient comfort in intensive care patients eating enterally
  1. Tez No: 743321
  2. Yazar: MENSURE TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma enteral beslenen yoğun bakım hastalarında abdominal masaj ve yatak içi egzersizin gastrointestinal komplikasyonlar ve hasta konforuna etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü olarak Mayıs 2021- Temmuz 2022 tarihleri arasında Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi dahili yoğun bakım ünitelerinde enteral beslenen hastalar ile yürütüldü. Örneklemi abdominal masaj grubuna (n=44), yatak içi egzersiz grubuna (n=43) ve kontrol grubuna (n=43) rastgele atanan 130 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında Demografik Özellikler Formu, Enteral Beslenme İzlem Formu, Richmond Ajitasyon-Sedasyon Skalası, Yoğun Bakım Ağrı Gözlem Ölçeği ve Konfor Davranışları Kontrol Listesi kullanıldı. Girişimler enteral beslenme öncesi 3 gün boyunca her sabah araştırmacı tarafından uygulandı. Her girişimden 24 saat sonra hastaların GİS komplikasyonları ve konfor düzeyleri belirlendi. Bulgular: Deney ve kontrol gruplarında grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda abdominal distansiyon, defekasyona çıkma durumu, konstipasyon, GRV komplikasyonlarında görülen farklılıklar anlamlı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effects of abdominal massage and in-bed exercise on gastrointestinal complications and patient comfort in enterally fed intensive care patients. Material and Method: The study was conducted in a randomized controlled manner with enteral fed patients in the internal intensive care units of Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital and Dicle University Faculty of Medicine between May 2021 and July 2022. The sample consisted of 130 patients randomly assigned to the abdominal massage group (n=44), in-bed exercise group (n=43) and control group (n=43). Demographic Characteristics Form, Enteral Nutrition Monitoring Form, Richmond Agitation-Sedation Scale, Intensive Care Pain Observation Scale and Comfort Behaviors Checklist were used to collect data. Interventions were performed by the researcher every morning for 3 days before enteral feeding. GIS complications and comfort levels of the patients were determined 24 hours after each intervention. Results: In the comparison of the experimental and control groups within and between groups, the differences in abdominal distention, defecation status, constipation and GRV complications were significant (p0.05).