Sürekli enteral beslenen ve diyabeti olan yoğun bakım hastalarına uygulanan abdominal masajın beslenme intoleransı ve kan şekeri düzeyine etkisi
The effect of abdominal massage on nutrition intolerance and blood sugar levels in intensive care patients with continuous enteral feeding and diabetes
- Tez No: 951423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Enteral beslenen hastalarda gelişebilecek komplikasyonların yönetiminde abdominal masaj gibi nonfarmakolojik yötemlerin yararlı etkileri olduğu belirtilmiştir. Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde yatan, sürekli enteral beslenen ve diyabeti olan hastalara uygulanan abdominal masajın beslenme intoleransı ve kan şekeri düzeyine olan etkisi değerlendirilmek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel çalışma olarak 12.06.2023-24.06.2024 tarihleri arasında yürütülen araştırmanın örneklemini, yoğun bakım ünitelerinde yatan, 18 yaş üstünde olan, diyabet tanısı olan, nazogastrik sonda ile sürekli enteral beslenmeye yeni başlanmış olan, Glaskow Koma Skalası >3 olan 32 müdahale, 32 kontrol olmak üzere 64 hasta oluşturmuştur. Veriler bir devlet hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde araştırmacı tarafından toplanmıştır. Araştırmaya katılmaya onam verebilecek olan hastaların kendilerinden veremeyecek olanların birinci derece yakınlarından onam alınmıştır. Abdominal masaj grubundaki hastalara beş gün süresince sabah ve akşam, günde iki defa 15 dk olmak üzere abdominal masaj uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, sürekli enteral beslenme sürecinde meydana gelen değişikliklerin ve beslenme intoleransının kayıt altına alındığı Hasta Parametreleri İzlem Formu ve dışkı sınıflandırılmasının yapıldığı Bristol Dışkı Skalası kullanılmıştır. Günde 4 defa abdominal distansiyon, karın çevresi, kan şekeri düzeyleri, günde 5 defa gastrik rezidüel volüm, günde iki defa defekasyon türü ve sıklığı, günlük olarak beslenme solüsyonu ve su infüzyon hızı değerlendirilmiştir. Çalışma süresince consort akış şemasına bağlı kalınmıştır ve clinical trials veri tabanına kayıt yapılmıştır (NCT06075121). Abdominal masaj ve kontrol grubundaki hastalarda gastrik rezidüel volüm skorlarının ve beslenme solüsyonu ve su miktarlarının gruplar arası anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır (p>0,05). Abdominal masaj grubunda 3. günde abdominal distansiyon varlığının kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde daha düşük olduğu saptanmıştır (p0,05). Bu araştırmada abdominal masajın abdominal distansiyonu azalttığı belirlenmiştir. Abdominal masajın hemşirelik bakım uygulamalarına entegrasyonu ve bu alanda daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-pharmacological methods, such as abdominal massage, have been reported to benefit the management of complications that may develop in patients receiving enteral nutrition. This study aimed to evaluate the impact of abdominal massage on feeding intolerance and blood sugar levels in hospitalised intensive care unit patients with diabetes who were receiving continuous enteral nutrition. The sample of the study, which was conducted as a randomised controlled experimental study between 12.06.2023-24.06.2024, consisted of 64 patients, 32 intervention and 32 control, who were hospitalised in intensive care units, were over 18 years of age, had a diagnosis of diabetes, had just started continuous enteral nutrition with nasogastric catheter, and had a Glasgow Coma Scale >3. The data were collected by the researcher in the intensive care units of a state hospital. Consent was obtained from the patients who could give consent to participate in the study and from the first-degree relatives of those who could not give consent. The patients in the abdominal massage group received abdominal massage twice a day for 15 minutes in the morning and evening for five days. Personal Information Form, Patient Parameters Monitoring Form in which the changes occurring during the continuous enteral nutrition process and nutritional intolerance were recorded and Bristol Stool Scale in which stool classification was performed were used for data collection. Abdominal distension, abdominal circumference, blood glucose levels, gastric residual volume 4 times a day, gastric residual volume 5 times a day, type and frequency of defecation twice a day, nutritional solution and water infusion rate were evaluated daily. Consort flow chart was adhered to during the study and enrolment was made in the clinical trials database (NCT06075121). It was found that gastric residual volume scores and the amounts of nutritional solution and water in the patients in the abdominal massage and control groups did not differ significantly between the groups (p>0.05). It was found that the presence of abdominal distension was significantly lower in the abdominal massage group on the 3rd day compared to the control group (p0.05). In this study, abdominal massage was found to reduce abdominal distension. Integration of abdominal massage into nursing care practices and further studies in this field are recommended.