Kent yoksulluğuyla mücadelede sosyal yardımlara yönelik kullanıcı memnuniyet ölçümü: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Measurement of user satisfaction about social assistances on the fight against urban poverment: The case of Ankara greater Metropolitan Municipality
- Tez No: 743320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN GİRAY ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Public Administration, Political Science, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yoksulluk kavramı insanların hayatını etkilemeye uzun yıllardır devam eden sorun alanlarından biridir. Önceleri kırsal bir problem olan yoksulluk nüfusun kentlerde artmasıyla kentsel alanda yoğunlaşmaya başlamış nedenleri, sonuçları, mücadele yöntemleri, tanımlanması gibi konularda etraflıca incelenme gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Dezavantajlı grupların yaşam koşullarını iyileştirmek için sosyal politikalar geliştiren sosyal devlet, yoksullara yönelik olarak da sosyal yardım politikaları üretmektedir. Çeşitli biçimlerde sunulan ve temel olarak ayni ya da nakdi yöntemler ile ulaştırılan bu yardımlar kentsel alanda yoksulluk savaşı veren gruplar için önem taşımaktadır. Bu politikaların amacına ulaşabilmesi için toplumda yoksul olarak adlandırılan kişilerin hangi kriterlere göre belirlendiğinin, hangi yardım yönteminin ihtiyaçlarına cevap vereceğinin titizlikle analiz edilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında yoksulluğun hissedilirliğini azaltmaya katkı sunan yardımların sunulma yöntemine yönelik memnuniyet yardım alan kişilerin yorumları ile değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of poverty is a major problem which affects quality of life for many years. Altough it was formerly a rural problem, started to concentrate in the cities with the increase of the population in urban areas and it revealed the need to examine in detail on issues such as its causes, results, methods of struggle, and definition. The welfare state, which develops social policies to improve the living conditions of disadvantaged groups, produces social assistance. These aids can be offered in various forms such as by in-kind or cash methods, are important for groups fighting urban poverty. In order to reach its goals, the important point is to analyze poverty, determine the criteria to specify people who should be called poor in the society and the proper method for their needs. Within the scope of this study, the main aim is to measure the satisfaction in scope of the method of providing aid which contributes to reduce the vulnerability of poverty with the comments of the people who receives.