Personel seçimi probleminin AHS tabanlı TOPSIS yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of personnel selection problem with AHS based TOPSIS method
- Tez No: 743332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İ. BİHTER KARAGÖZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
En uygun personel seçimi kararı farklı sektörlerde faaliyet gösteren her işletmenin karşı karşıya kaldığı bir süreçtir. Bu karar sürecinde her işletme o işe en uygun adayı işe almak ister. Sonrasında ise çalışanının kariyer planlamasını yapar, motivasyonunu, memnuniyetini ve performansını ölçer. Bu nedenle en uygun adayın işe alınması sürecinde birçok faktör dikkate alınarak en iyi karar verilmeye çalışılır. Çok kriterli karar verme problemleri içinde yer alan personel seçimi süreci birden fazla kriteri içine alan bir karar problemidir. Uygulamada bir bankanın kıdemli yazılımcı seçimi problemi üç ana kriter, 13 alt kriter ve 5 aday için değerlendirilmiştir. Kriterlerin göreceli ağırlıklarının hesaplanmasında çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan ve kriter ağırlıklarının hesaplanmasında sıklıkla kullanılan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi kullanılmıştır. Hesaplanan bu ağırlıklara göre alternatiflerin değerlendirilmesinde ve en uygun adayın seçiminde ise TOPSIS yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The decision to select the most appropriate personnel is a process faced by every business operating in different sectors. In this decision process, every business wants to hire the most suitable candidate. Afterwards, it makes the career planning of the employee, measures their motivation, satisfaction and performance. For this reason, in the process of hiring the most suitable candidate, businesses try to make the best decision by considering many factors. Personnel selection process, which is included in multi-criteria decision-making problems, is a decision problem that includes more than one criterion. In the application part of the thesis, a bank's senior software developer selection problem was evaluated for three main criteria, 13 sub-criteria and 5 candidates. The Analytical Hierarchy Process (AHS) method, which is one of the multi-criteria decision-making methods and frequently used in calculating the criteria weights, was used in calculating the relative weights of the criteria. According to these calculated weights, TOPSIS method was used in the evaluation of the alternatives and in the selection of the most suitable candidate.