Hemşirelerde COVID-19 ilişkili travma sonrası stres bozukluğu, esneklik, travma sonrası büyümenin yaşam kalitesi ve işten ayrılma niyetiyle ilişkisi
COVID-19 associated post-traumatic stress disorder in nurses, flexibility, life quality of post-traumatic growth and association with the intention to quit work
- Tez No: 743333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİYE BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma; Türkiye'de yataklı tedavi kurumlarında hizmet veren hemşirelerin COVID-19 süreciyle ilişkili travma sonrası stres bozukluğu düzeyi, psikolojik sağlamlık, travma sonrası büyümenin profesyonel yaşam kalitesi ve işten ayrılma niyetiyle ilişkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de hizmet veren özel ve kamu yataklı tedavi kurumlarında aktif olarak çalışan hemşireler oluşturmuştur. Çalışma Ekim 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında yürütülmüş olup çalışmaya kabul kriterlerine uygun olan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 324 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri analizinde; tanımlayıcı analizler, normallik analizleri, değişkenler arası farkın anlamlılık analizleri, korelasyon, güvenirlik analizi ve regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done in a descriptive-sectional type to examine the level of post-traumatic stress disorder associated with the COVID-19 process of nurses serving in bed treatment institutions in Turkey, psychological integrity, professional quality of life and the relationship of post-traumatic growth with the intention to quit work. The research universe was created by nurses who are actively engaged in private and public treatment facilities serving in Turkey. The study was conducted between October 2020 and May 2021, and 324 people who met the acceptance criteria for the study and volunteered to participate in the study were examples of the research. In data analysis, descriptive analysis, normality analysis, meaningful analysis of the difference between variables, correlation, reliability analysis and regression analysis were performed.