Grafik tasarımın pazarlamada kullanımı: Sosyal medya reklam örnekleri
Use of graphic design in marketing: Social media advertising examples
  1. Tez No: 743331
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya büyük bir hızla dijitalleşmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve iletişim araçlarının kullanımının yaygınlaşması ile birlikte dijital ortamlar birer pazarlama alanı halini almaktadır. Bu çalışmanın amacı grafik tasarımın pazarlamada kullanımını sosyal medya reklamları açısından araştırmak olarak belirlenmiştir. Çalışmada örnek uygulamalar üzerinden grafik tasarımının sosyal medya reklamlarında bir pazarlama aracı olarak kullanılması incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlar grafik tasarımın günden güne daha geniş bir alanda kullanılmasına paralel olarak sosyal medya reklamlarında pazarlama aracı olarak tercih edilme sıklığının arttığını göstermektedir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar grafik tasarımın sosyal medya reklamlarında etkili bir pazarlama aracı halini almasında renk seçimi, sadelik, denge, ilgi uyandırma, hedef kitleye uygunluk faktörlerinin belirleyici rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçları paylaşılan örneklerle sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The world is digitizing at a rapid pace. With the development of technology and the widespread use of communication tools, digital environments are becoming a marketing area. The aim of this study is to investigate the use of graphic design in marketing in terms of social media advertisements. In the study, the use of graphic design as a marketing tool in social media advertisements was examined through sample applications. The results show that in parallel with the use of graphic design in a wider area day by day, the frequency of being preferred as a marketing tool in social media advertisements has increased. The results obtained in the study revealed that the factors of color selection, simplicity, balance, arousing interest, and suitability for the target audience play a decisive role in making graphic design an effective marketing tool in social media advertisements. The results of this study are limited to the shared examples.