Doğum travması ve postpartum travmatik stres bozukluğu ile ilişkili faktörler
Factors associated with birth trauma and postpartum traumatic stress disorder
- Tez No: 784139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DAŞIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Doğum Travması ve Postpartum Travmatik Stres Bozukluğu ile İlişkili Faktörler Giriş: Travmatik doğum sonucu doğumla ilişkili travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) gelişebilir Amaç: Bu çalışma postpartum 6-12 ay arasındaki kadınların TSSB ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma kesitsel ve analitik tipte yapılan online bir araştırmadır ve Haziran 2021/Haziran 2022 tarihleri arasında 6-12 ay arasındaki postpartum 411 Türk kadın ile yapıldı. Araştırma verileri Tanımlayıcı Soru Formu, City Doğum Travması Ölçeği (CityDTÖ) ve Doğum Algı Ölçeği (DAÖ) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi, Korelasyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 29.08±5.19'dir ve çoğunluğunun eğitim seviyesi lisans (%38.8) düzeyindedir. Kadınların CityDTÖ puan ortalaması 15.77±13.51; %90.5'inin en az 1 ya da daha fazla belirtisi vardır. DSM-5 teki Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) tüm tanı kriterlerini karşılayan kadınların oranı %14.9 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Factors Associated with Birth Trauma and Postpartum Traumatic Stress Disorder Introduction: Post-traumatic stress disorder (PTSD) may develop after birth as a result of traumatic birth. Aim: This study was conducted to determine PTSD and related factors in postpartum women between 6-12 months of age. Method: The study is a cross-sectional and analytical online study and was conducted with 411 Turkish women postpartum between 6-12 months of age between June 2021 and June 2022. Research data were collected with Descriptive Questionnaire, City Birth Trauma Scale (CityDTS) and Birth Perception Scale (DAS). Kruskal Wallis, Mann Whitney U test and Correlation Analysis were used to evaluate the data. Results: The mean age of the women participating in the study was 29.08±5.19 years and the education level of the majority of them was at the undergraduate level (38.8%). The mean CityDTS score of the women was 15.77±13.51; 90.5% have "at least 1 or more symptoms. The proportion of women who met all diagnostic criteria for Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) in DSM-5 was 14.9%.