Çalışma ortamının hemşirelerin fiziksel muayene becerileri kullanımındaki engeller ile ilişkisi
The relationship between the working environment and the barriers of nurses in using physical examination methods
  1. Tez No: 743334
  2. Yazar: GİZEM SARICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Araştırma Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin çalışma ortamı-nın, hemşirelerin fiziksel muayene becerilerini kullanmadaki engelleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde çalışan 279 hemşire ile Ocak2021 – Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler; bireylerin demografik özel-liklerini içeren toplam 13 sorudan oluşan Hemşire Tanıtım Formu, Çalışma Ortamı Ölçeği ve Hem-şirelerin Fiziksel Muayene Becerileri Kullanımındaki Engeller Ölçeği (HFMKEÖ) kullanılarak top-lanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, geçerlilik ve güvenirlilik testi, sayı yüzdelik hesaplamaları, t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri incelendiğinde, yaş ortalaması 20-30 arasında ve kadın (%71,7), lisans mezunu (%66,7) ve yaklaşık yarısının (%48,7) yoğun bakım servisinde ça-lıştığı bulunmuştur. Fiziksel muayene becerileri ile ilgili hemşirelik eğitimi sürecinde ders alan hemşirelerin oranı %67,4'tür.Hemşirelerin fiziksel muayene sıklıkları incelendiğinde, %7,5'inin hiçbir zaman,%22,6'sının çok nadiren,%21,1'inin nadiren¸%22,9'unun sıklıkla, %25,8'inin çok sık olduğu tespit edilmiştir. Hemşirelerin %53,4'ü olumlu çalışma ortamında çalışmadıklarını düşünmektedir. Olumlu çalışma ortamına sahip olmadığını düşünen hemşireler, fiziksel muayene becerilerinin hasta bakımına etkisiz olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Theresearch was carried out a descriptive study in order to determine the relationship between the working environment of nurses working at Eskişehir Yunus Emre State Hospital and the barriers of nurses in using physical examination methods. Method: The study was conducted with 279 nurses who work at the Eskişehir Yunus Emre State Hospital in between January2021 and March 2022. Data was collected using a 'Patient Information Form' which consists of 13 questions containing the demographic characteristics of the individuals, 'ObstaclesinthePhysicalExaminationofNurses'and'WorkEnvironmentScale'.Datawasanalysed on SPSS packaged software; findings were listed with number and percentage. Findings:theparticipantswereexaminedaccordingtotheirsociodemographiccharacteristicand average ageof them were in the 20-30 and female (%71,7), %66,7 of nurses' taking part in research have bachelor's degree and about half (%48,7) work in the intensive care unit. Rate of nurses being educated in the process of nursing training about physical examination methods is %67,4 and rate of those who are in service training is %35,5. When the physical examination frequencies of the participants are examined, it is seen that %7,5 never, %22,6 very rarely, %21,1 rarely, %22,9 often and %25,8 very often. Rate of nurses who do not think there is a positive work environment is %53,4.