Akut apandisit tanısında , idrar leucine –RİCH- α2 glikoprotein 1 (LRG 1) ve idrar 5 hidroksiindolasetik asitin (5-HİAA) yeri ve önemi
The place and importance of urinary leucine –RİCH-α2 glycoprotein 1 (LRG 1) and urinary 5 hydroxyindolacecic acid (5-HİAA) in the diagnosis of acute appendicitis
- Tez No: 743335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Akut Apandisit en sık karşılaşılan acil cerrahi patolojilerden biridir. Akut apandisit tanısı koyarken tanıda kesinliği artırmak, süreyi kısaltmak, negatif apendektomi oranlarını düşürmek adına yeni yöntemler ve tetkikler için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada spot idrarda 5 Hidroksiindolasetik Asit (5-HİAA) ve Leucine –Rich- α2 Glikoprotein 1 (LRG1) biyobelirteçlerinin akut apandisit tanısındaki yerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Acil servise başvurmuş, akut apandisit şüpheli 44 hastadan oluşan gruptan başvurudan sonraki ilk 1 saat içerisinde ameliyat öncesi dönemde ve tamamen sağlıklı 44 gönüllüden oluşan kontrol grubundan alınan spot idrar örneklerinde ELİSA yöntemi ile 5 Hidroksiindolasetik Asit (5-HİAA) ve Leucine – Rich- α2 Glikoprotein 1 (LRG1) çalışıldı. Hasta grubundaki tüm bireylerin postoperatif histopatolojik olarak akut apandisit oldukları doğrulandı. Hasta grubunun başvuru anındaki ve kontrol grubunun lökosit sayısı ve CRP düzeyleri kaydedildi. Hasta grubu ve kontrol grubu spot idrarlarında bakılan 5 Hidroksiindolasetik Asit (5- HİAA) ve Leucine –Rich- α2 Glikoprotein 1 (LRG1) düzeyleri kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute appendicitis is one of the most common emergency surgical pathologies. When diagnosing acute appendicitis, studies are carried out for new methods and examinations in order to increase the accuracy of the diagnosis, shorten the time, and decrease the negative appendectomy rates. In this study, we investigated the role of 5 Hydroxyindoleacetic Acid (5-HİAA) ve Leucine –Rich- α2 Glycoprotein 1 (LRG1) levels in spot urine in the diagnosis of acute appendicitis. Materials and Methods: All individuals in the patient group were confirmed to have acute appendicitis postoperatively histopathologically. The leukocyte count and CRP levels of the patient group and the control group were recorded. The levels of 5 Hydroxyindoleacetic Acid (5-HIAA) and Leucine –Rich-α2 Glycoprotein 1 (LRG1) in the spot urine of the patient group and control group were compared. Results: Compared to the control group, the levels of 5 Hydroxyindoleacetic Acid (5-HIAA) and Leucine –Rich- α2 Glycoprotein 1 (LRG1) were statistically significantly higher in the acute appendicitis group.