Çetrefilli sorunlarla mücadele yöntemi olarak bütünleşik kamu yönetimi yaklaşımı: Türkiye'nin göç yönetimi üzerine bir inceleme
Whole of government approach as method for tackling wicked problems: An investigation on migration management in Turkey
  1. Tez No: 743344
  2. Yazar: İBRAHİM HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Göç olgusu karmaşık ve çok boyutlu bir politika problemidir. Dolayısıyla göç yönetimi ilgili paydaşlar arasında yüksek düzeyde koordinasyon ve işbirliği gerektirmektedir. Bu bağlamda bu tezin amacı göç olgusunu çetrefilli sorun kavramı bağlamında analiz ederek, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile Türkiye'nin göç yönetiminde yaşanan değişimi Bütünleşik Kamu Yönetimi yaklaşımı bağlamında analiz etmektir. Tezin ilk bölümünde çetrefilli sorun kavramı açıklanarak, göç olgusu bu kavram bağlamında tartışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde göç olgusunun çetrefilli bir sorun olduğu belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, çetrefilli sorunlarla mücadele yöntemlerinin en etkinlerinden biri olan Bütünleşik Kamu Yönetimi yaklaşımı ortaya çıkış süreci, kapsamı ve yaklaşıma yönelik eleştirileri de içerecek şekilde anlatılmıştır. Tezin son bölümünde ise öncelikle Türkiye'nin göç ve yönetimi tarihi özetlenmiştir. Bu bölümde Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile Türkiye'nin göç yönetiminde yaşanan değişim Bütünleşik Kamu Yönetimi reformu bağlamında analiz edilmiştir. Bu bölümde, gerçekleşen değişimin Bütünleşik Kamu Yönetimi yaklaşımı ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a complex and multidimensional policy problem. Therefore, migration management requires a high level of coordination and cooperation between stakeholders. In this context, the aim of this thesis is to analyze the phenomenon of migration within the context of the concept of a wicked problem, and to analyze the change in Turkey's migration management in consideration of the Law 6458 on Foreigners and International Protection within the context of the Whole of Government approach. In the first part of the thesis, the concept of wicked problem is explained and the phenomenon of migration is discussed within the context of this concept. In the first part of the thesis, it was stated that the phenomenon of migration is a wicked problem. In the second part of the study, the emergence, scope, and criticisms of the Whole of Government approach which is one of the most effective methods of dealing with wicked problems were explained. In the last part of the thesis, Turkey's history of migration and migration management are summarized. In this section, change in Turkey's migration management in consideration of Law 6458 on Foreigners was analyzed in the context of the Whole of Government approach. In this section, it has been determined this change is similar to the Whole of Government approach.