Metabolik Sendromlu Hastalarda Sağ Ventrikül Fonksiyonlarının Değerlendirilmesi
Evaluation of Right Ventricle Functions In Patients With Metabolic Syndrome
- Tez No: 743371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Metabolik sendrom (MS) terimi patofizyolojik olarak insülin direnci zemininde gelişen spesifik bir grup kardiyovasküler risk faktörünün bir arada toplanmasıyla ortaya çıkan klinik durumu tanımlar. MS erken koroner aterosklerozdan, konjestif kalp yetmezliğine sebep olan non-iskemik diyastolik disfonksiyona kadar, çok çeşitli kardiyovasküler etkilere sahiptir.Bu çalışmayla metabolik sendromlu bireylerde sağ ventrikül (RV) fonksiyonlarında bozulma olup olmadığını ve sağ ventrikül fonksiyonlarını etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık.Araştırmaya kardiyoloji polikliniğine başvuran, çalışma kriterlerine uyan ve NCEP-ATP III kriterlerine göre metabolik sendrom tanısı alan 192 gönüllü hasta (44 erkek, 148 kadın) alındı. Kontrol grubu olarak da hiç bir ek hastalığı bulunmayan 20 sağlıklı gönüllü alındı. Araştırmaya dahil edilen tüm hastalara ekokardiyografi yapıldı. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 paket istatistik programı kullanılarak yapıldı. Çalışmamızda normal bireylerde RV Doku Doppler (DD) Miyokard Performans İndeksi (MPI) (0.27 (0.07-0.64)) değeri MS'lu bireylere göre (0.50 (0.22-3.27), p=0.00) daha düşük bulundu. Diğer bir deyişle MS RV disfonksiyonunu beraberinde getirmekteydi. MPI değerinin artışından sorumlu temel etmenin MS'lu hastalarda RV DD b zamanı yani ejeksiyon zamanının (267.42 (171-468) karşı 312.15 (272-374), p=0.00) bu hastalarda kısalmış olması olduğu düşünüldü. MS lu hastalarda normal bireylere göre azalan triküspit anüler plan sistolik hareketi (TAPSE) (2.08 (1.30-3.10) karşı 2.84 (2.10-3.50), p=0.00) değeri bu hastalarda bozulmuş RV fonksiyonuna işaret etmektedir. RV MPI değerinin artışı ve TAPSE'nin azalışı ile beraber değerlendirildiğinde MS'un RV disfonksiyonuna neden olduğu söylenebilir. RV DD S dalga ve E dalga amplitüdü MS'lu hastalarda normal bireyler göre azalmış olarak bulundu (12.78 (7.00-26.00) karşı 16.47 (13.50-22.60), 8.81 (4.00-20.00) karşı 14.44 (7.70-22.10) sırasıyla, p=0.00). RV DD A dalga amplitüdü ise her iki grupta aynıydı. RV DD S dalga amplitüdü azalışı RV sistolik fonksiyonlarının hafif azalışı ile, RV DD E dalga azalışı ise RV diyastolik fonksiyonlarda bozulma ile bağlantılı kabul edildi. RV diyastolik fonksiyonlarının bir göstergesi olduğu düşünülen RV DD E/RV DD A oranı MS'lularda normal bireylere göre azalmıştı (0.64 (0.15-1.97) karşı 0.90 (0.00-1.00), p=0.00). Bu azalma RV diyastolik fonksiyonlarının bozulmasıyla ilişkili olarak düşünüldü. Sol ventrikül (LV) diyastolik disfonksiyonu olan ve olmayan hastalar arasında RV MPI ve diğer RV DD parametreleri açısından fark izlenmedi.Bütün bu bulguların ışığında LV sistolik fonksiyonları korunmuş MS'lu hastalarda RV'ün hem sistolik hem de diyastolik fonksiyonlarında bozulma meydana gelmektedir. MS sadece LV diyastolik disfonksiyonunu değil RV disfonksiyonunu da beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MS), pathophysiologically, defines a clinical state which is formed by a specific group of cardiovascular risk factors based on insulin resistance. MS has many cardiovascular effects from early onset coronary atherosclerosis to non-ischemic diastolic dysfunction leading to congestive heart failure. Our aim in this study is to understand if there is a deterioration in the right ventricle functions in patients with metabolic syndrome and factors affecting the right ventricle functions. 192 voluntary patients (44 male, 148 female) who were admitted to the cardiology outpatient clinic, diagnosed as metabolic syndrome according to the NCEP-ATP III criterias and eligible for research criteria were enrolled in the study. 20 healthy volunteer with no additional disease were chosen as control group. Echocardiography was performed to all patients involved in the study. Statistical analysis was done using SPSS 15.0 statistic programme. In our study right ventricle (RV) tissue Doppler (TD) myocardial performance index (MPI) value was lower in the normal individuals compared to individuals with MS (0.27 (0.07-0.64)) vs. 0.50 (0.22-3.27), p=0.00). In other words, MS begets RV dysfunction. The main factor responsible for MPI value increase was thought to be shortening of RV TD b time, in other words ejection time, in MS patients (267.42 (171-468) vs. 312.15 (272-374), p=0.00). Decreasing tricuspit annular plane systolic excursion (TAPSE) value in metabolic syndrome patients compared to normal individuals, points out deteriorated RV functions in these patients (2.08 (1.30-3.10) vs. 2.84 (2.10-3.50), p=0.00). RV MPI value increase when evaluated with TAPSE decrease, it may be said that MS causes RV dysfunction. RV TD S wave and E wave amplitude were found to be lower in MS patients compared to normal individuals (12.78 (7.00-26.00) vs.16.47 (13.50-22.60), 8.81 (4.00-20.00) vs. 14.44 (7.70-22.10) respectively, p=0.00). RV TD A wave amplitude was the same between the two groups.We presumed that decrease in RV TD S wave amplitude was related to mild decrease in RV systolic functions and decrease in RV E wave was related to deterioration at RV diastolic functions. RV TD E/ RV TD A ratio, which is thought to be an index of RV diastolic functions, was decreased in MS patients compared to normal individuals (0.64 (0.15-1.97) vs. 0.90 (0.00-1.00), p=0.00). This decrease was thought to be related to deterioration in RV diastolic functions. We didn't observe any difference in terms of RV MPI and other RV TD parameters between patients with and without left ventricle (LV) diastolic dysfunction. In the light of these findings, both systolic and diastolic functions of RV deteriorate in MS patients with preserved LV systolic functions. MS begets not only LV diastolic dysfunction but also RV dysfunction.