Milli Kütüphanede kayıtlı 06 Hk 3656 şiir mecmûasının MESTAP'a göre tasnifi (1-70) (İnceleme–metin)
Classification of 06 Hk 3656 poetry magazine registered in the National Library according to MESTAP (1-70)(Review–text)
- Tez No: 743407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALİP ÇUKURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamız Milli Kütüphane'de 06 Hk 3656 numarayla kayıtlı şiir mecmuasıdır. Mecmûaların günümüzdeki karşılığı şiir antolojileridir. Klasik Türk edebiyatının önemli bir kaynağı olan bu el yazması şiir mecmuaları edebiyat araştırmacılarının başvurdukları önemli eserlerdir. Bu çalışmamız Milli Kütüphane - Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesinde Mecmûa-i Eş'ar adıyla 06 Hk 3656 dvd numarasıyla kayıtlı olan şiir mecmuasının 1-70. sayfaları arasının incelenmesi ve Mecmûaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifinden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümü“Giriş”bölümünde mecmuanın tanımı yapılıp önemine değinildikten sonra MESTAP hakkında bilgi verilmiştir.“Birinci bölüm”de ise mecmûanın şekil ve muhteva bakımından tanıtımına yer verilmiştir.“İkinci bölüm”de, mecmûanın çeviri yazılı metni yer almaktadır.“Üçüncü bölüm”de mecmûadaki şiirlerin MESTAP'a göre tasnifi yapılmıştır.“Dördüncü bölüm”de ise mecmûada yer alan şairlerin biyografilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined poem journal registered 06 Hk 3656 in the national library. Present equivalent of poem journals is poem anthology. These hand-written poem journals, a significant source of Classical Turkish Literature, are important resources that researchers investigate. This thesis is composed of an examination of poem journal registered 06 Hk 3656 (between 1-70) and named Mecmua-i Eş'ar in Ankara National Library, Adnan Ötüken City Library, and sorting it into MESTAP (Project of Systematic Sorting of Poem Journals). The introduction part includes the definition and importance of journals, and information about MESTAP. The first part has information about the format and content of the journal; the second part has translation of the journal; the third part consists the sorting of the poems into MESTAP, and the last part provides the biographies of the poets in the journal.