Yerel yönetimlerin dijital medya kullanım alışkanlıkları: Erzurum Büyükşehir Belediyesi üzerine bir inceleme
Digital media use habits of local governments: An examination on Erzurum Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 743390
  2. Yazar: KADİR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BİRİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dijitalleşme, sayısallaşma anlamının yanında yeni medya teknolojilerinin gelişimi ve dönüşümünü anlatmak için de kullanılmaktadır. Bilim, iletişim, kültür, ekonomi ve sanat gibi insanlığın var oluşundan beri süregelen yaşamın temel ilkeleri bu değişimden en fazla etkilenen alanlar olmuştur. Gelişmiş merkez ve yerel yönetim idareleri hayata geçirdiği e-uygulamalarla, vatandaşlara hızlı, güvenilir, şeffaf ve demokratik katılım sağlayan karşılıklı iletişim ağları hedeflemiştir. Dolayısıyla yerel yönetim birimleri, kullandıkları dijital teknolojiler aracılığıyla yerel halkın istek ve görüşlerine daha hızlı cevaplar vererek vatandaş – belediye ilişkilerini aktif hale getirmiştir. Belediyeler için hizmetlerini sunma noktasında zaman ve bütçeden tasarruf sağlayan teknoloji, vatandaşlar için belediyeye gitmeden işlemlerin tamamlanması noktasında karşılıklı faydalar sunmaktadır. Tez çalışmasında belediyelerin, vatandaşlarla çift yönlü iletişim için kullandığı dijital medya araçları ve hangi belediye işlemlerinin hizmet binasına gitmeden elektronik ortamlarda yapılabildiği araştırılmıştır. Bu kapsamda Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan ve halka en yakın yerel yönetim birimi olan Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin vatandaşları bilgilendirme ve belediye işlemlerinde kullandığı dijital medya araçları içerik analizi ile incelenmiş, elde edilen bulgular bu doğrultuda değerlendirilmiştir. Toplam dokuz başlıkta araştırılan dijital medya araçları arasında, internet sitesi, e-belediye uygulamaları ve belediye çağrı merkezinin vatandaşlarca yoğun olarak kullanıldığı belirlenmiştir. 2000 yılında resmi internet sitesi ile başlayan Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin dijital medya serüveni, günümüzde farklı onlarca dijital medya aracı ile devam etmektedir. Vatandaşlar tarafından belediye işlemlerinin yarısından fazlasının e-belediye uygulamalarından yapılabilmesi ve bilgilendirme noktasında iletişim araçlarının çeşitliliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin dijital medya çalışmalarını önemli ölçüde tamamladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to the meaning of digitization, digitalization is also used to describe the development and transformation of new media technologies. The basic principles of life, such as science, communication, culture, economy and art, which have been going on since the existence of humanity, have been the areas most affected by this change. Developed central and local government administrations aimed at mutual communication networks that provide fast, reliable, transparent and democratic participation to citizens with e-applications. Therefore, local government units have activated citizen-municipal relations by responding more quickly to the wishes and opinions of the local people through the digital technologies they use. The technology, which saves time and budget at the point of providing its services for municipalities, offers mutual benefits for citizens at the point of completing the transactions without going to the municipality. In the study, it has been determined that the digital media tools used by the municipalities for two-way communication with the citizens and which municipal transactions can be done in electronic media without going to the service building. In this context, the digital media tools used by Erzurum Metropolitan Municipality, which is located in the Eastern Anatolia Region and is the closest local government unit to the public, in informing the citizens and in municipal transactions, were examined with content analysis, and the findings were evaluated in this direction. Among the digital media tools researched under a total of nine titles, it was determined that the website, e-municipality applications and the municipality call center were used extensively by the citizens. The digital media adventure of Erzurum Metropolitan Municipality, which started with its official website in 2000, continues today with dozens of different digital media tools. The fact that more than half of the municipality's operations can be carried out from e-municipality applications and the diversity of communication tools at the point of information shows that Erzurum Metropolitan Municipality has completed its digital media studies to a great extent.