Ebu İshak eş-Şirâzî'nin kelâmî görüşleri
(The views of Abu Ishak al-Shirâzî on kalam)
  1. Tez No: 743391
  2. Yazar: ABDULKADİR AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
“Ebû İshâk eş-Şîrâzî'nin Kelâmî Görüşleri”ismini taşıyan bu çalışmada Şafîî-Eş'arî mezhebinin önde gelen âlimlerinden Şîrâzî'nin el-İşâre ilâ Mezhebi Ehli'l-Hâk ile Akîdetü's-Selef adlı eserleri bağlamında kelâmî görüşleri konu edinilmiştir. Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan tezin birinci bölümünde Şîrâzî'nin hayatı, ilmi kişiliği ve düşünce yapısı ele alınmıştır. İlmi kişiliğinin bir parçası olan hocaları, talebeleri ve eserleri incelenmiştir. Düşünce yapısı başlığı altında onun teorik pozisyonunu ortaya koyan bilgi ve nesne tasavvuru irdelenmiştir. İkinci bölümde ise Şîrâzî'nin Allah tasavvuruna değinilmiş bu kapsamda sıfatlar, iman, rü'yetullah, insan fiilleri ve ilahiyata dair diğer meseleler vuzuha kavuşturulmuştur. Üçüncü bölümde nübüvvet, ahiret ve imâmet ana başlıkları altında Hz. Muhammed'in nübüvveti, isrâ ve mi'rac mûcizesi, sahabelerin fazilet sırası, Hz. Ali ve Hz. Mûaviye arasındaki mücadele ve ahiret ahvaline taalluk eden konulara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde Şîrâzî'nin görüşlerinin genel değerlendirilmesi yapılmış, ulaşılan bulgularla kelâm ilmindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which I have named“The Vıews Of Abû Ishâq Al-Shîrâzî On Kalam”I have discussed his views on Kalam regarding his book al-Ishâra ilâ Mazhabi Ahli'l-Haq and Aqîdetu's-Salaf who's one of the leading scholars of the Safii-Esari Islamic theological school. This thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the first chapter I have included his life, scholar background and thought structure. His teachers, who are a part of his scholar personality, students and works are examined. Under the title of thought structure, his concept of knowledge and object, which reveals his theoretical position also examined. In the second chapter on the other hand, Sirazi's god imagination has been referred to; In that regard attributes, faith, ru'yetullah, human actions and other theological matters have been clarified. In the third chapter under the main headlines of prophecy, hereafter and imamat and the prophethood of Hz. Muhammad, the miracle of isra and mi'raj, the virtue order of sahabas, the dispute between Hz. Ali and Hz. Mu'awiyah and the matters that related to hereafter has been studied.In the conclusion, general evaluation of Sirazi's views has been drawn, with the studied evidence his place in Kalam studies tried to be decided.