Kadınların yerel siyasete katılımı çerçevesinde kent konseyi kadın meclisi: Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi örneği
City council women assembly within the framework of women participation to local politics: Adana City Council Women Assembly example
- Tez No: 743415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ SEÇKİNER BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kadınların geçmişten günümüze kadar siyasal alandaki yetkileri, karar alma süreçlerine katılımları ve temsilleri, toplumun dengeli temsili açısından önemle irdelenmesi gereken bir konu haline getirmektedir. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların siyasal alanda yer alan her düzeyden yönetime katılımının sağlanması ve toplumsal cinsiyet temelli karar alma süreçlerinin oluşturulması, çağdaş bir yönetimin oluşması için hem ulusal hem de yerel siyasette önem verilmesi gereken bir husustur. Kadınların yerel siyaset ve yerel yönetimlerdeki katılım oranlarının düşüklüğü dikkate alındığında, kadınların yerel siyaset ve yerel yönetimlere etkin katılım sağlayarak yerelde kendi sorunlarını dile getirip, çözümün birer paydaşı haline gelmeleri gerekmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla Yerel Gündem 21 Eylem Planı kapsamında oluşturulan kent konseyi kadın meclisleri, örgütlü ve örgütsüz toplumdaki bütün kadınları karar alma süreçlerine ve kentsel yaşama dâhil olmalarını ve toplumdaki kadınlar arasında bilgi ve deneyim gibi paylaşımları güçlendirmek amacı taşımaktadır. Bu çalışma, kadınların yerel siyasete katılımları noktasında kent konseyi kadın meclislerinin etkilerini değerlendirmeyi hedeflemiştir. Bu amaçla, Adana Kadın Meclisi örneği üzerinden kadınların yerel siyasete katılımlarında kadın meclisinin etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Adana Kadın Meclisi üyelerine yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile önceden hazırlanmış soru formu uygulanmıştır. Bu çalışmada, kadınların yerel siyasete katılımlarında, kadın meclislerinin etkisi bulunmakla birlikte bu etkinin çok sınırlı olduğu görülmüştür. Bu durumda yerel siyaset alanında kadın meclislerinin esnek karar alma hususunda ve yerel siyasete katılmaları hususunda yerel yönetimler ve yerel yöneticiler tarafından desteklenmeye ihtiyacı olduğu görülmüştür. Ayrıca kadın meclislerinin kurumsallaşma ve karar alma süreçlerindeki prosedürler başta olmak üzere çeşitli konularda sorunlara sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The authority of women in the political field from past to present, their participation in decision-making processes and their representation make the society an important issue that needs to be examined in terms of balanced representation. Ensuring the participation of women, who make up half of the world's population, in the administration from all levels in the political field and establishing gender-based decision-making processes is an issue that should be given importance in both national and local politics for the formation of a modern administration. Considering the low participation rate of women in local politics and local administrations, women should actively participate in local politics and local administrations, voice their problems locally and become a stakeholder in the solution. The city council women's assemblies, created within the scope of the Agenda 21 Action Plan, aim to strengthen the participation of all women in the decision-making processes and urban life in the organized and unorganized society. This study aimed to evaluate the effects of women's councils on women's participation in local politics. For this purpose, the effect of women's council on women's participation in local politics has been evaluated trough the example of Adana Women's Council. The members of Adana Women's Council with a semi-structured interview technique, a pre-prepared question form was applied. In this study, although women's councils have an effect on women's participation in local politics, it has been seen that this effect is very limited. In this case, it has been seen that women's councils in the field of local politics need to be supported by local governments and local administrators in terms of flexible decision-making and their participation in local politics. In addition, it has been observed that women's councils have problems in various issues, especially the procedures in the institutionalization and decision-making processes.