Yüksek homosistein seviyelerinin erektil disfonksiyon süresi ve şiddeti üzerine etkileri
The effects of high homocystein levels on duration and severity of erectile dysfunction
  1. Tez No: 743414
  2. Yazar: MURAT TOPCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmamızda, yüksek homosistein seviyelerinin, vasküler hasar riski ile ilişkisi ve erektil disfonksiyon süresi ve şiddetini üzerine etkisi incelendi. Hastalar Ve Yöntem: 2005-2008 yılları arasında ED şikayeti ile başvuran 82 hasta, serum homosistein değerlerine göre homosistein değeri 15 μmol/L'nin altında olanlar (grup 1) ve homosistein değeri 15 μmol/L üzerinde olan hastalar olarak iki gruba ayrıldı. (grup 2). Her iki grup yaş, ED süresi ve şiddeti, diabetes mellitus, aterosklerotik kalp hastalığı, hipertansiyon gibi eşlik eden sistemik hastalık öyküsü ve laboratuvar değerleri (açlık kan şekeri, total kolesterol, HDL, LDL, VLDL, trigliserit, total testosteron) değerleri açısından karşılaştırıldı. Hastalarda ED'nin şiddetinin değerlendirilmesi IIEF anketinin kısa formu ile gerçekleştirildi. Bulgular: Grup 2 hastalarda erektil disfonksiyon süreleri anlamlı uzun idi ve IIEF skorları düşük bulundu. (P 0.05) LDL, VLDL, Trigliserit açısından ise grup 2 hastalarda anlamlı düşük sonuçlar elde edildi. (p 0.05) Sonuç: ED'nin tanı ve takibinde biyokimyasal belirteçlerin rolü birçok çalışmada araştırılmıştır. Yüksek homosistein seviyelerin vasküler hastalıklar ve ED için risk faktörüdür Yüksek homosistein seviyelerinin, vasküler hasar gelişiminde ve belirlenmesindeki önemli rolü göz önüne alınırsa, homosisteinemi gelecekte ED için prediktif bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: In this study, we evaluated the relationship between high homocysteine levels and vascular disease and the impact of high homocysteine levels on the duration and severity of erectile dysfunction. Patient-Method: 82 patients admitting with ED between 2005 and 2008 were divided into two groups based on serum homocysteine values as patients with homocysteine value of less than 15 μmol/L (group 1) and patients with a homocysteine value of more than 15 μmol/L (group 2). Both groups were compared in terms of age, duration and severity of ED, history of concomitant systemic diseases like diabetes mellitus, atherosclerotic heart disease, hypertension and laboratory values (Fasting blood sugar, total cholesterol, HDL, LDL, VLDL, triglyceride, total testosterone). The severity of ED in patients was evaluated with the short form of the IIEF questionnaire. Results: The patients in group 2 had longer duration of erectile dysfunction and lower IIEF scores. (p0.05) Significant lower results were found in group 2 for serum LDL, VDL, triglyceride levels. (p0.05) Conclusion: The role of biochemical markers in the diagnosis and follow-up of ED, has been investigated in many studies. High serum homocysteine level remains as a putative risk factor for vascular disease and ED. Given the important role of high homocysteine levels in the development and diagnosis of vascular damage, serum homocysteine level may be a predictive marker for ED in the future.