Öğretmenlerin medya okuryazarlık beceri düzeylerine göre görsel sanatlar dersi öğretim programının değerlendirilmesi
Evaluation of visual arts education program teachers according to media literacy skills
  1. Tez No: 743425
  2. Yazar: GÜLSÜM EROL CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin medya okuryazarlık beceri düzeylerine göre görsel sanatlar dersi öğretim programının değerlendirilmesidir. Çalışmada betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Burdur il merkezi, ilçe ve köylerinde görev yapan, ilkokul, ortaokul ve liselerde görsel sanatlar dersine giren; 796 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmanın örneklemi ise, Burdur ili, ilçe ve köylerinde, Görsel Sanatlar dersine giren; 216 kadın, 184 erkek olmak üzere toplam 400 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen;“Kişisel Bilgi Formu”, Karataş (2008) tarafından oluşturulan“Medya Okuryazarlık Düzey Belirleme Ölçeği”ve Adıgüzel (2015) tarafından geliştirilen“Program Değerlendirme Ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde, ölçeklerin iç tutarlılık güvenirliğini belirlemek üzere Cronbach alpha değerine bakılmıştır. Öğretmenlerin ölçeklere verdikleri yanıtların frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Cinsiyet ile ilgili verilerin analizinde Mann Whitney U, yaş, kıdem, branş, eğitim durumu, mezun oldukları lise, görev yaptıkları okul, mezun oldukları okul türü, mezun oldukları bölüm, görev yaptıkları lise türü ile ilgili verilerin analizinde Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır. Son olarak Görsel sanatlar öğretmenlerinin medya okuryazarlığı ölçeği alt boyutları ile program değerlendirme ölçeği alt boyutları arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, görsel sanatlar öğretmenlerinin program değerlendirme düzeyleri; görev yapılan okul memnuniyetine, mezun olunan bölüme göre“hedeflerin değerlendirilmesi”boyutunda farklılık görülürken; cinsiyet, yaş, kıdem, branş, görev yapılan okul, mezun olunan fakülte türü, eğitim durumu, görev yapılan yerleşim yeri, mezun olunan lise, demokratlık düzeylerine göre ele alındığında; program değerlendirme ölçek geneli ve alt boyutları arasında anlamlı farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Görsel sanatlar öğretmenlerinin medya okuryazarlık düzeyleri; kıdem, görev yapmakta oldukları yerleşim yeri, demokratlık düzeylerine göre ölçek geneli ve alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar göstermekte iken, öğretmenlerin; cinsiyet, yaş, branş, görev yapılan okul, mezun olunan fakülte, eğitim durumu, mezun oldukları bölüm, mezun olunan lise, görev yapılan okul memnuniyetine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate visual arts course curriculum according to media literacy skill levels of teachers. In study, survey model, which is one of the descriptive research methods, was used. The population of research consisted of 796 teachers who work in Burdur city center, districts and villages and teach visual arts in primary, secondary and high schools. The sample of study consists of 400 teachers, 216 women and 184 men, who teach visual arts course in Burdur, its districts and villages. The data of research were obtained with“Personal Information Form”developed by researcher,“Media Literacy Level Determination Scale”created by Karataş (2008) and“Program Evaluation Scale”developed by Adıgüzel (2015). In analysis of data, the Cronbach alpha value was checked to determine internal consistency reliability of scales. Frequency and percentage values of answers given by teachers to the scales were calculated. Mann Whitney U test was used to analyze the data related to gender and Kruskal Wallis-H Test was used to analyze the data related to age, seniority, branch, education level, high school they graduated from, school they worked at, type of school they graduated from, department they graduated from, and type of high school they worked. Finally, the relationship between visual arts teachers' media literacy scale sub-dimensions and curriculum evaluation scale sub-dimensions was examined by Spearman correlation analysis. As a result of research; there is a difference in dimension of“evaluation of goals”according to satisfaction of teachers about their school, the department graduated in program evaluation levels of visual arts teachers; on the other hand, when considered according to gender, age, seniority, branch, school, type of faculty graduated, education level, place of work, graduated high school, democracy level; it was concluded that there was no significant difference between the overall program evaluation scale and its sub-dimensions. While visual arts teachers' media literacy levels show significant differences between the scale and its sub-dimensions according to their seniority, place of residence, and level of democracy; there was no significant difference according to gender, age, branch, school, graduated faculty, education level, department they graduated from, graduated high school, and school satisfaction.