Are business case, social structure and technical issues a barrier to the implementation of KM in the Halcrow's case?
Halcrow örneğinde iş durumu, sosyal yapı ve teknik konular KM'nin uygulanmasının önünde bir engel midir?
- Tez No: 743424
- Danışmanlar: PROF. DR. ROGER FLANAGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
This dissertation focuses on the implication of social, technical and business issues as a barrier to the implementation of a knowledge management initiative in an international construction engineering consultancy firm. The study firstly focuses on the issues central to knowledge creation, transfer and use. Following that it refers to the current organisational management trends, and builds a definition of knowledge management on them. According to the issues central to implementation, the firm's employees were questioned, and detailed information about possible barriers is revealed in the section on findings. The study is concluded with recommendations to the firm for a better culture towards knowledge sharing, and some examples of professional knowledge management applications are given.
Özet (Çeviri)
Bu tez, uluslararası bir inşaat mühendisliği danışmanlık firmasında bir bilgi yönetimi girişiminin uygulanmasının önünde bir engel olarak sosyal, teknik ve iş konularının çıkarımına odaklanmaktadır. Çalışmada öncelikle bilginin oluşturulması, aktarılması ve kullanılmasında merkezi olan konulara odaklanılmıştır. Bunu takiben, mevcut organizasyonel yönetim eğilimlerine atıfta bulunur ve bunlar üzerine bir bilgi yönetimi tanımı oluşturur. Uygulamanın merkezinde yer alan konulara göre firma çalışanları sorgulanmış, bulgular bölümünde olası engeller hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Çalışma, bilgi paylaşımına yönelik daha iyi bir kültür için firmaya önerilerle sonuçlandırılmış ve mesleki bilgi yönetimi uygulamalarında bazı örnekler verilmiştir.