Diyabetik sıçanlarda sinnamaldehit'in nesfatin-1 düzeyine etkisi
Effect of cinnamaldehyde on nesfatin-1 level in diabetic rats
- Tez No: 743461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE NURTEN AKKEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma sağlıklı ve diyabetik (DM) sıçanlarda sinnamaldehit'in (CA) açlık kan şekeri (AKŞ), ağırlık, lipit profili ve nesfatin-1 düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı. Seksen sıçan her grupta 8 sıçan olacak şekilde 10 gruba ayrıldı. 1. Sağlıklı sham, 2. Sağlıklı kontrol (SK), 3. SK+ 10 mg/kg CA, 4. SK+20 mg/kg CA, 5. SK+40 mg/kg CA, 6. DM sham, 7. DM kontrol, 8 DM+10 mg/kg CA, 9. DM+20 mg/kg CA, 10. DM+40 mg/kg CA. DM sham ve DM kontrol gruplarının 28. gün AKŞ değerleri 0. gün AKŞ değerlerinden yüksekti (p0,05). Tüm DM ve SK+40 mg/kg CA gruplarının 28. gün ağırlıkları 0. gün ağırlıklarından daha düşüktü (p0,001). Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar CA'nın sağlıklı ve diyabetik sıçanlarda serum nesfatin-1 düzeyini azaltabileceğini, diyabetik hayvanlarda TG'yi azalttığını, ancak sağlıklı hayvanlarda kolesterol ve LDL üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study planned to evaluate the effect of cinnamaldehyde (CA) on fasting blood glucose (FBG), weight, lipid profile, and nesfatin-1 level in healthy and diabetic (DM) rats. Eighty rats were divided into 10 groups with 8 rats in each group. 1. Healthy sham, 2. Healthy control (HC), 3. HC+ 10 mg/kg CA, 4. HC+20 mg/kg CA, 5. HC+40 mg/kg CA, 6. DM sham, 7. DM control, 8. DM+10 mg/kg CA, 9. DM+20 mg/kg CA, 10. DM+40 mg/kg CA. 28th-day FBG values of the DM sham and DM control groups were higher than 0th-day FBG values (p0.05). 28th-day weight of the all DM and SK+40 mg/kg CA groups were lower than 0th-day weight (p0.001). The results obtained from this study showed that CA may decrease serum nesfatin-1 level in healthy and diabetic rats, decrease TG in diabetic animals, but have adverse effects on cholesterol and LDL in healthy animals.