Bir din kurucusu olarak Buda ve Hz. Musa'nın hayatlarının fenomenolojik açıdan mukayesesi
The phenomenological comparison of the lives of Buddha and Moses as founders of religion
- Tez No: 743486
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hz. Musa, ilahi vahiy ve yardım ile kavmine bir kurtuluş yolu çizmiş, onları doğruya yönlendirmek istemiştir. Buda ise tanrısallık ve kutsallık iddiasında bulunmayarak kurtuluşu içsel aydınlanmada bulmuş ve öğretileri ile insanların bu kurtuluşa tezkiye yoluyla ulaşmalarını arzu etmiştir. Her ikisi, ortak bir din görüşü olarak dünya gerçeklerinden uzak saraylarından çıkarak bireysel ve sosyal açıdan metafizik kurtuluşa odaklanmışlardır. Kurtuluşa ve aydınlanmaya giden bu yolda kendilerini vazgeçirmeyi amaçlayan fiziki muhaliflere veya metafizik figürlere direnerek tüm zorluklara rağmen büyük mücadele gösterip gerçek bir dinin kurucusu olmuşlardır. Bu çalışmada Hz. Musa ve Buda'nın kimlik ve şahsiyetleri bağlamında hayat hikâyeleri safha safha fenomenolojik açıdan mukayese edilerek incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Moses drew a way of salvation for his people with divine revelation and helped and wanted to direct them to the right. Have haver Buddha did not claim to be divine and holy, and found salvation in inner enlightenment, and with his teachings, he wanted people to reach this salvation through purification. As a common religious view, both of them left theiring palaces being far from the realities of the world and focused on individual and social metaphysical liberation. They became the founders of their true religions by resisting their the physical opponents or metaphysical figures who aimed to discourage them on the road to liberation and enlightenment, by showing great struggles despite of all the difficulties. In this study, in the context of the identities and personalities of Buddha and Moses, their life- stories have been examined in terms of phenomenological comparisons.