A corpus-based analysis of research article titles in journals on English language and linguistics
İngiliz dili ve dilbilimi dergilerindeki araştırma makale başlıklarının derlem temelli analizi
  1. Tez No: 743495
  2. Yazar: AYSEL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN KAVANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Düşüncelerini, araştırma süreçlerini ve bilimsel sonuçlarını akademik çevrelerine iletmesi gereken araştırmacıların, ait oldukları ilgili söylem topluluklarının dil geleneklerini iyi anlamaları gerekmektedir. Araştırma yayınları, akademik topluluklar içerisinde bilgiyi paylaşmak ve tartışmak için önemli platformlar olarak hizmet eder. Bu araştırma, 2017 ve 2021 yılları arasında toplam on dokuz SSCI-endeksli üç aylık periyotlu İngilizce Dili ve Dilbilimi dergisinden elde edilen toplam 3200 makale başlığını inceleyerek, başlıkların en dikkate değer biçim özelliklerini ve bunların son beş yıl içindeki profillerini göstermeyi amaçlamaktadır. Bulgular, yıllar içinde daha fazla başlık içeren dergilerin bu alanda yürütülen araştırmaların istikrarlı bir şekilde artış yaşadığını göstermektedir. Araştırma makalesi başlıklarının uzunluğu, son beş yıl içinde sürekli ve hafif bir artışla tutarlılık göstermiştir. Bilgilendiricilikte çok istikrarlı ve doğrusal bir varyasyon gözlemlenirken sözcük çeşitliliğinde yıllar içerisinde devam eden azalma gözlemlenmiştir. Hem nominal hem de bileşik yapılar dergilerde makale başlıklarında yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bu çalışma kapsamında incelenen İngilizce dili ve dilbilim araştırma makalelerinde bileşik yapıların, tutarlı bir şekilde nominal yapıların sayısından çok daha fazla olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Mevcut araştırma, önceki başlık çalışmaları ve akademik yazı araştırmalarına eklenmiştir. Bulguların Türkiye'deki İngilizce dili ve dilbilimi bağlamında gelecekteki başlık çalışmaları adına öncü olması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Researchers who need to communicate their thoughts, research processes, and scientific results within their academic circles are required to have a good understanding of their respective discourse communities' language conventions. Research publications serve as vital platforms for sharing and discussing knowledge within academic communities. By investigating a total number of 3200 article titles extracted from 19 SSCI-indexed quarterly Q1 English Language and Linguistics journals between 2017 and 2021, this research aims to demonstrate and profile the titles' most notable form characteristics, as well as their diachronic changes within the five years. The findings show that journals including more titles over the years suggest the research carried out in the field has increased steadily. The length of research paper titles has shown consistent, with a continuous and slight increase in length over the last five years. An ongoing decrease in lexical diversity with a very steady and linear variation in informativeness has been observed. Although both nominal and compound structures are commonly used in journals, compound constructs have consistently outnumbered nominal constructs in the selected English language and linguistics research article titles during the last five years. The current research has added to previous title studies and academic writing research. It is expected that the findings of this study will be leading to future title studies in the English language and linguistics context in Turkey.