Minimal işlenmiş eşme ayva (Cydonia oblonga Mill.) çeşidinde kalsiyumlu bileşiklerin hasat sonrası meyve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of calcium compounds on post harvest fruit quality in minimally processed eşme quince (Cydonia oblonga Mill.)
- Tez No: 743504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma minimal işlem görmüş Eşme ayva çeşidinin meyvelerine uygulanan bazı kalsiyum bileşiklerinin depolama süresince meyve özelliklerindeki değişimleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, depolama öncesi dilimlenmiş ayva meyvelerine %0,5/%1,0/%1,5 kalsiyum laktat (C6H10CaO6) ve %0,5/%1,0/%1,5 kalsiyum asetat(C4H6CaO4) uygulanmıştır. Kalsiyum uygulanmış dilimlenmiş ayva meyveleri hava sızdırmaz plastik kapaklı kaplar içerisinde 4±1°C sıcaklık ve %90±5 oransal nem içeren soğuk hava deposunda 10 gün muhafaza edilmiştir. Depolama süresi boyunca dilimlenmiş ayva meyvelerinde ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, suda çözünür toplam kuru madde miktarı, titre edilebilir asit miktarı, meyve rengi (L*, a*, b*, h0, ΔE, BI) ölçümü ve ambalaj kapları içerisindeki O2/CO2 değişimi iki gün aralıklarla incelenmiştir. Uygulamalar arasında en düşük ağırlık kaybı %1,5 kalsiyum laktat uygulamasında gözlemlenmiştir. Uygulamalarda meyve renk değerlerinin tamamında uygulamalar arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Renk değerlerinin korunmasında kalsiyum laktat ve kalsiyum asetatın tüm dozlarında olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada rengin korunmasında kalsiyum asetat kalsiyum laktata göre daha iyi sonuç vermiştir. Kalsiyum uygulamalarının oksijen tüketimini azalttığı, karbondioksit üretimini sınırlandırdığı görülmüştür. Çalışmada minimal işlenmiş ayva meyvelerinde muhafaza süresince kahverengileşme problemini engellemek ve kalite parametrelerinin korunması bakımından %1,5 kalsiyum asetat uygulamasının etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the changes in fruit properties of some calcium compaunds applied to the fruits of the minimally processed Eşme quince variety during storage. For this purpose, %0,5/%1,0/%/1,5 calcium lactate(C6H10CaO6) and %0,5% 1,0/%/1,5 calcium acetate(C4H6CaO4) were applied to sliced quince fruits before storage. The minimally processed and applied quince fruits were stored in aittight plastic capped containers in a cold air store at 4±1°C and 90±5% relative humidity for 10 days. Weight loss, fruit pulp firmness, total water-soluble dry matter, titratable acid content, fruit color (L*, a*, b*, h0, ΔE, BI) measurement in sliced quince fruits and O2/CO2 change in packaging containers were examined at two-day intervals during the storage(period). The lowest weight loss among the applications was observed in the %1,5 calcium lactate application. The difference between the applications in all fruit color values was found to be statistically significant. Positive results were obtained at all doses of calcium lactate and calcium acetate in the preservation of color values. In the study, calcium acetate gave better results than calcium lactate in preserving the color. It has been observed that calcium applications reduce oxygen consumption and limit carbon dioxide production. In the study, it was determined that %1,5 calcium acetate application was effective in preventing browning problem and preserving quality parameters in minimally processed quince fruits during storage.