Lohusalarda COVID-19'un psikolojik gelişim, maternal bağlanma ve yaşam kalitesine etkisi: Karşılaştırmalı bir çalışma
The effect of COVID-19 on psychological development, maternal attachment and quality of life in postpartum: A comparative study
- Tez No: 743533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Araştırma, lohusalarda COVID-19'un psikolojik gelişim, maternal bağlanma ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Kesitsel nitelikte olan bu araştırmanın örneklemini Mardin ilinde bulunan COVID-19 pozitif, negatif ve temaslı olan 300 anne oluşturdu. Araştırma Mart 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında yapıldı. Veriler Kişisel Tanıtım Formu, Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE), Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ), ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-12) ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; normallik testine göre yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare, kruskal Wallis, bağımsız gruplarda t testi, korelasyon ve regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: TSBE toplam puan ortalamasının 6.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effects of COVID-19 on psychological development, maternal attachment and quality of life in postpartum women. Material and Method: The sample of this cross-sectional study was 300 women in Mardin who were COVID-19 positive, negative and contacted. The study was conducted between March 2021 and July 2022. Data were collected through the Personal Information Form, the Posttraumatic Growth Inventory (PTGI), the Maternal Attachment Scale (MAS), and the Quality of Life Scale (SF-12). Statistical analyses included percentage distributions according to the normality test, arithmetic means, standard deviation, chi-square, Kruskal Wallis, t-test in independent groups, and correlation and regression analysis.