Covid-19 korkusunun lohusalarda anksiyete ve postpartum depresyon üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of covid-19 fear on anxiety and postpartum depression in postpartum
  1. Tez No: 817732
  2. Yazar: CENNET NUR KIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ACAR BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 korkusunun lohusalarda anksiyete ve postpartum depresyon üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitselnitelikte olan araştırma Aralık 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında bir kamu hastanesinde hizmet alan, postpartum 2-4 hafta arasında olan 110 lohusa üzerinde çevrimiçi olarak yürütülmüştür. Veriler, kişisel veri toplama formu, Covid-19 korkusu ölçeği, Yaygın Anksiyete Bozukluğu 7 (YAB 7) ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EDDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, en az-en çok değerler, yüzde ve sayılar verilmiş, ölçek puanları arasında ilişki Pearson korelasyon analizi ile bakılmıştır. Postpartum depresyon üzerinde etkili faktörlerin belirlenmesi için logistik regresyon analizi yapılmıştır. Kadınların yaş ortalaması 29.98±5.62'dir. Katılımcı lohusaların gebelik sürecinde %13.60'ına, %69.10 oranında ise gebenin bir yakınına Covid-19 teşhisi konulmuştur. Araştırmaya katılanların %73.60'ının Covid-19 aşısını olduğu belirlenmiştir. Postpartum depresyon yaygınlığı %30.90 olup %18,20'sinin Yaygın Anksiyete Bozukluğu riski olduğu tespit edilmiştir. Covid-19 korkusu ölçek puan ortalaması ise 14,27±6,55 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak YAB 7 ölçek puanın artışı postpartum depresyonu artırdığı ve Covid-19 korkusu ölçek puanınındaki artışın da postpartum depresyonunu artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of fear of Covid-19 on anxiety and postpartum depression in puerperant women. This descriptive, crosssectionalstudy was conducted online on 110 puerperant women who were served in a public hospital between December 2021 and May 2022 and were between 2-4 weeks postpartum. Data were collected using the personal data collection form, the fear of Covid-19 scale, the Generalized Anxiety Disorder 7 (GAD 7) and the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). In the analysis of the data, minimum-maximum values, percentages and numbers were given, and the relationship between scale scores was examined using Pearson correlation analysis. Logistic regression analysis was performed to determine the factors affecting postpartum depression. The mean age of women is 29.98±5.62. Covid-19 was diagnosed in 13.60% of the participating pregnant women and a relative of the pregnant women in 69.10% of the pregnant women.It was determined that 73.60% of the participants in the study had the coronavirus vaccine. It was determined that the prevalence of postpartum depression was 30.90% and 18.20% of them were at risk of Generalized Anxiety Disorder. The mean score of the fear ofCovid-19 scale was determined as 14.27±6.55. As a result, it was determined that the increase in the GAD-7 scale score increased the postpartum depression and the increase in the Covid-19 fear scale score increased the postpartum depression.