Farklı yöntemlerle üretilen alümina örneklerin veneer seramik ile makaslama bağlanma dayanımlarının ve mekanik özelliklerinin in vitro karşılaştırılması
In vitro comparison of veneer ceramic shear bond strength and mechanical properties of alumina samples produced by different methods
- Tez No: 743557
 - Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT NALBANT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eklemeli üretim, geleneksel yöntemlere göre yeni bir üretim yöntemidir. Malzeme israfının önlenmesi, insan müdahalesini en aza indiren dijital iş akışı, üretim kolaylığı gibi avantajları sayesinde son yıllarda tercih edilen bir yöntem olmuştur. Çalışmanın amacı geleneksel slip casting yöntemiyle ve eklemeli yöntemle (stereolithografi) üretilen alumina seramiklerin, üst yapı veneer seramikle olan makaslama bağlanma dayanımlarını ve bükülme dayanımı, yüzey sertliği, kırılma tokluğu gibi mekanik özelliklerini in vitro olarak karşılaştırmaktır. Her iki yöntemle üretilen alumina seramiklerin üst yapı seramiğine bağlanma dayanım testi sonrası oluşan kopma türleri, optik mikroskopta değerlendirilmiştir. Örneklerin istatistiksel analizi bağımsız t testi ile yapılmış, istatistiksel anlamlılık p0,05). Bükülme dayanım testi, Vickers sertlik testi ve kırılma tokluğu testinde; eklemeli yöntemle üretilen örneklerin değerleri sayısal olarak daha yüksek olmasına rağmen, slip casting yöntemiyle üretilen seramikler ile istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak; üç boyutlu yazıcılarla üretilen alumina seramiklerin üst yapı veneer seramik ile olan makaslama bağlanma dayanımı ve mekanik özelliklerinin geleneksel yöntemlerle benzer olduğu tespit edilmiştir. Alumina seramiklerin üretiminde; geleneksel yöntemlerin yanında, eklemeli üretim yöntemlerinin de kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing is a new production method compared to traditional methods. It has become a preferred method in recent years, thanks to its advantages such as preventing material waste, minimizing human intervention, digital workflow, and ease of production. The aim of the study is to compare the shear bond strength and mechanical properties such as flexural strength, surface hardness and fracture toughness of alumina ceramics produced by traditional slip casting method and additive method (stereolithography) with superstructure veneer ceramics in vitro. The rupture types formed after the bond strength test of the alumina ceramics produced by both methods to the superstructure ceramic were evaluated under the optical microscope. Statistical analysis of the samples was made with independent t-test and statistical significance was accepted as p0.05). Although the values of the samples produced by the additive method in the bending strength test, Vickers hardness test and fracture toughness test were numerically higher, there was no statistically significant difference between them and the ceramics produced by the slip casting method (p>0.05). As a result; it has been determined that the shear bond strength and mechanical properties of alumina ceramics produced with three-dimensional printers with superstructure veneer ceramics are similar to traditional methods. In the production of alumina ceramics; it has been concluded that additive production methods can also be used besides traditional methods.