Afantazya'nın akademik başarı ve öğrenme stilleri üzerine etkisi
The effect of aphantasia on academic achievement and learning styles
  1. Tez No: 743556
  2. Yazar: ÖZNUR EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Vermunt Öğrenme Stili Modeli'ne göre afantazik olan ve olmayan yüksek öğretim öğrenci/mezunlarının öğrenme stillerini belirlemeyi ve katılımcıların cinsiyet ve yaş gibi demografik özelliklerine göre öğrenme stillerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın modeli ilişkisel taramadır ve araştırma 260 gönüllü katılımcı ile internet ortamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan kişilerin afantazik olup olmadığını belirlemek için daha öncesinde Türkçe uyarlaması yapılan Görsel İmgelemin Canlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Sonrasında afantazik olan ve olmayan iki ayrı grubun öğrenme stillerini belirlemek için“Vermunt Öğrenme Stilleri Envanteri”kullanılmıştır. Literatürde öğrenme stilleri konusunda birçok çalışma bulunmasına rağmen, Vermunt Öğrenme Stili ile ilgili sınırlı sayıda çalışma yer almaktadır. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre afantazik kişilerin afantazik olmayan kişilere göre öğrenme yönelimlerinde ve akademik başarılarında farklılık farklılık saptanmıştır. Afantazik katılımcıların akademik başarıları afantazik olmayan katılımcıların akademik başarılarından daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Literatür incelendiğinde öğrenme stilleri ve akademik başarı konularında imgeleme düzeyinin incelenmesine yönelik herhangi bir araştırma bulunmamaktır. Bu yüzden farklı örneklem grupları ile kapsam genişletilerek yapılacak çalışmalar, bu araştırmayla birlikte afantazik bireylere, öğrencilere ve eğitimcilere katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu konuda daha çok çalışma yapılıp, rehberlik alanındaki kullanımına yönelik denemeler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the learning styles of higher education students/graduates who are aphantasic and non-aphantasic according to the Vermunt Learning Style Model and to examine the learning styles of the participants according to their demographic characteristics such as gender and age. The model of the research is relational scanning and the research was carried out on the internet with 260 volunteer participants.The Vitality of Visual Imagination Scale, which was previously adapted into Turkish, was used to determine whether the participants in the study were aphantasic or not. Afterwards, the“Vermunt Learning Styles Inventory”was used to determine the learning styles of two separate groups with and without aphantasic. Although there are many studies on learning styles in the literature, there are limited studies on Vermunt Learning Style. According to the data obtained from this study, a difference was observed in the learning orientations of aphantasic people compared to non-aphantasic people, and a difference was found in their academic achievements. It was concluded that the academic achievements of the aphantasic participants were higher than the academic achievements of the non-aphantasic participants. It is expected that this study will be important in this respect and contribute to the literature, raise awareness among educators and students, and more research will be conducted on this aphantasia and learning. When the literature is examined, there is no research on examining the level of imagery on learning styles and academic achievement. Therefore, it is thought that studies to be carried out by expanding the scope with different sample groups will contribute to aphantasic individuals, students and educators with this research. More studies can be done on this subject and trials can be made for its use in the field of guidance.