Köşebent ve kutu profillerin enkesit özelliklerinin hesaplanması
Calculation of properties of angle and box profiles
- Tez No: 743578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çelik, 19.yy'da buharlı makinelerin kullanılmasıyla birlikte seri şekilde üretilebilen ve dünya pazarında neredeyse her alanda kullanılan önemli bir malzeme haline gelmiştir. En çok tercih edildiği sektörlerden biri olan inşaat sektörünün hemen hemen her alanında kullanılmaktadır. Farklı şekil ve boyutta birçok çelik profil üretilmektedir. Çelik profil üreten fabrikalar, kendi ürettikleri profillerin tablolarını yayınlamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, elektronik profil tabloları oluşturmak ve bu tablolarda elde edilen profiller arasında kıyaslamalar yapmaktır. Bu çalışmada, bağlantı elemanı veya yardımcı taşıyıcı olarak kullanılan çelik köşebent profiller ve uzay çatı kafes sistemlerde sıklıkla kullanılan çelik kutu profiller ele alınmıştır. İlk olarak, eşit kollu köşebent profillerin en kesit özellikleri hesaplanmıştır. Ardından, elde edilen verilerden de faydalanılarak iki eşit kollu köşebentin sırt sırta getirilmesiyle oluşan sırt sırta eşit kollu köşebentler için en kesit özellikleri hesaplanmıştır. Aynı hesaplar farklı kollu köşebentler için de tekrarlanmıştır. Son olarak kare ve dikdörtgen kutu profillerin en kesit özellikleri hesaplanmıştır. Çalışma sırasında yapılan hesaplar, bilgisayarda formülize edilerek tablo haline getirilmiştir. Bu sayede, sürekli olarak güncellenebilen ve fabrikaların değişen profil ihtiyaçlarına göre yeniden oluşturulabilen tablolar elde edilmiştir. Bununla birlikte bu tablolar sayesinde profiller, birbirleriyle kolaylıkla kıyaslanmış ve maliyet-dayanım grafikleri oluşturulmuştur. Sonuç olarak, öğrenciler ve tasarım yapan mühendisler için faydalı olacağı düşünülen bir çalışma ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the use of steam powered machines in the 19th century, steel has become an important material that can be produced serially and used in almost every field in the world market. It is used in almost every area of the construction sector, which is one of the main sectors where it is mostly preferred. Generally, many steel profiles are produced in different shapes and sizes. Factories which are producing steel profiles publish the tables of the profiles which they produce. The aim of this study, create electronic profile tables and make comparisons between profiles obtained in these tables. In this study, steel angle profiles used as fasteners or auxiliary bearers and steel box profiles frequently used in space roof truss systems are discussed. In the first instance, cross section properties of equal leg angle profiles are calculated. After then, by using the data obtained, cross-sectional properties were calculated for the back to back equal leg angle profiles which were formed by two equal angle profiles back to back. The same calculations are repeated for unequal leg angle profiles. Finally, the cross section properties of square and rectangular box profiles were calculated. The calculations made during the study were formulated on the computer and made into tables. With this way, tables which can be continuously updated and recreated according to the chaning profile needs of the factories have been obtained. However, by the help of these tables, profiles were easily compared with each other and Cost-Strength graphics were created. As a result, this study that is thought to be beneficial for students and design engineers has been put forward.