An investigation on employee citizenship behaviour: An internal brand management perspective
Çalışan vatandaşlık davranışı üzerine bir araştırma: İç marka yönetim perspektifi
  1. Tez No: 743582
  2. Yazar: GİZMEN TURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İşletme çalışmalarında son yıllarda en çok araştırılan kavramlardan birisi içsel markalaşma. İşletme çalışanlarının algıları ve davranışları üzerindeki etkileri farklı çalışmalarla ortaya konmuştur. Doğrudan etkisinin yanında pek çok çalışma aracı olarak da rol oynadığını göstermiştir. Çalışmanın literatüre katkılarından birisi şirket marka yöneliminin çalışan marka kimliği üzerindeki etkisinde içsel markalaşmanın aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymasıdır. Çalışmanın literatüre bir diğer katkısı ise çalışan marka kimliğinin çalışan marka vatandaşlığı davranışı üzerindeki etkisinde işveren marka imajının düzenleyici rolünü ortaya çıkarmasıdır. Tam düzenleyici rolü oynadığı anlaşılan işveren marka imajının alt boyutlarının da düzenleyici etkisi test edilmiştir. İçtenlik ve yeterlilik alt boyutlarının düzenleyici rolü oynadığı görülmüştür. Çalışmada oluşturulan modelde ise çalışan marka vatandaşlığı davranışını etkileyen şirket marka yönelimi, çalışan marka kimliği, içsel markalaşma ve işveren marka imajının etkisi test edilmiştir. AMOS Process ile yapılan analiz sonunda modelin anlamlı çıktığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most researched concepts in business studies in recent years is internal branding (INB). The effects on the perceptions and behaviours of business employees have been revealed in different studies. In addition to its direct effect, many studies have shown that it also plays a role as a tool. One of the contributions of the study to the literature is that INB plays a mediating role in the effect of brand orientation of the company on employee brand identification (EBI). Another contribution of the study to the literature is that it reveals the moderating role of employer brand image (EIMAGE) in the impact of employee brand identification (EBI) on employee brand citizenship behaviour (EBCB). The moderator effect of the sub-dimensions of the employer brand image (EIMAGE), which is understood to play a partial moderator role, was also tested. It has been seen that sincerity and competence sub- dimensions play a moderating role. In the model created in the study, the effect of Brand orientation of the company (BOC), employee brand identification (EBI), internal branding (INB), and employer brand image (EIMAGE), which affect Employee brand citizenship behaviour (EBCB), was tested. At the end of the analysis with the AMOS Process, it was revealed that the model was significant.