Söz sanatları öğretiminde Nef'î'nin Türkçe divanı
Nefis poem collection in the education of rhetorics
  1. Tez No: 612341
  2. Yazar: MUCAHİT BAYİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÇELTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, edebî sanatların öğretiminde, Nef'î'nin Türkçe divanının kullanılıp kullanılamayacağı sorusuna cevap aranmaktadır. Bu amaçla öncelikle Millî Eğitim Bakanlığı Türk Dili ve Edebiyatı müfredatında yer verilen edebî sanatlar tespit edilmiş; ilgili kaynaklardan edebî sanatlarla ilgili kısa tanımlar derlenmiş ve bu tanımlara uygun olarak Nef'î'nin Türkçe divanındaki örnekler tespit edilmeye çalışılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı'nın, 2002-2016 yıllarına ait Türk Dili ve Edebiyatı ders kitapları incelenmiş; ardından bu ders kitaplarında, edebî sanatların öğretimi boyutunda Nef'î'den yararlanılıp yararlanılmadığı araştırılmıştır. Söz konusu ders kitaplarında Nef'î'den hiç örnek alınmadığı görülmüştür. Çalışmamızda edebî sanatların öğretiminde Nef'î'den yararlanılabilecek örnekler, barındırdıkları edebî sanatların açıklamasıyla birlikte gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research work, we aimed to find out the possibility of the application of the Turkish Diwan of Nef'i's Turkish as a mean of rhetorical figures teaching in Turkish Literature. For this respect we tried to work out the rhetorical figures as they presented as a part of curriculum of Turkish Language and Literature classes by Ministry of Education and then some short definitions have been given about rhetoric figures and also the samples of these definitions have been studied and compiled from the Turkish Diwan of Nef'î. More over that, this study has been extended to evaluate the Turkish Language and Literature books in the curriculum of Ministry of Education in the years between the years of 2002-2016, also it has been tried to find it out whether the samples from the Diwan of Nef'î have been applied as the mean of teaching of rhetoric figures in the foresaid books. The answer we have find was no usage of it has been observed in this respect.