Çoklu duyusal okuma etkinlikleriyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının okuduğunu anlamaya etkisi
The effect of learning environments enhanced with multi-sensory reading activities on reading comprehension
- Tez No: 743642
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÖRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Araştırmanın genel amacı, çoklu duyusal okuma etkinlikleriyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisine etkisini saptamaktır. Bu genel amaç çerçevesinde çoklu duyusal okuma etkinlikleriyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının okuduğunu anlama stratejileri ile okuma motivasyonuna etkisini araştırmak da amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmanın modelinde ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde Muğla Bodrum'da yer alan özel bir ilkokulun Türkçe dersleri, deney grubunda araştırmacı tarafından hazırlanmış çoklu duyusal etkinlikler ile zenginleştirilmiş Türkçe programı ile yürütülürken; kontrol grubunda mevcut Türkçe öğretim programı kullanılmıştır. Araştırma on hafta sürmüştür. Araştırma verileri 'Okuduğunu Anlama Testi' ,“Okuduğunu Anlama Stratejileri Testi”ve“Okuma Motivasyonu Testi”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ele alındığında;“Okuduğunu anlama becerisinin gelişiminde çoklu duyusal okuma etkinlikleriyle zenginleştirilmiş Türkçe programı, mevcut Türkçe öğretim programına göre daha etkilidir. Okuduğunu anlama stratejilerinin gelişiminde çoklu duyusal okuma etkinlikleriyle zenginleştirilmiş Türkçe programı, mevcut Türkçe öğretim programına göre daha etkilidir. Okuma motivasyonu gelişiminde çoklu duyusal okuma etkinlikleriyle zenginleştirilmiş Türkçe programı, mevcut Türkçe öğretim programına göre daha etkilidir.”sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of the study is to determine the effect of learning environments enriched with multi-sensory reading activities on the reading comprehension skills of primary school fourth grade students. Within the framework of this general purpose, it is also aimed to investigate the effect of learning environments enriched with multi-sensory reading activities on reading comprehension strategies and reading motivation. For these purposes, a quasi-experimental model with pretest-posttest control group was used in the model of the research. In the 2020-2021 academic year, Turkish lessons in a private primary school in Bodrum, Muğla were conducted in the experimental group with the Turkish program enriched with multi-sensory activities prepared by the researcher, and the existing Turkish curriculum was used in the control group. The research took ten weeks. The research data were obtained by using the“Reading Comprehension Test”,“Reading Comprehension Strategies Test”and“Reading Motivation Test”. In the analysis of the data obtained from the research, arithmetic mean, standard deviation, Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank test were used. Considering the results obtained from the research, those results have been achieved: "The Turkish curriculum enriched with multi-sensory reading activities is more effective than the current Turkish curriculum in the development of reading comprehension skills. The Turkish curriculum enriched with multi-sensory reading activities is more effective than the current Turkish curriculum in the development of reading comprehension strategies. The Turkish curriculum enriched with multi-sensory reading activities is more effective than the current Turkish curriculum in the development of reading motivation.''.