How does an extravert or a psychopath look like? The effects of face features on individuals' impressions of personality traits
Dışadönük veya psikopati biri nasıl görünür? Yüz özelliklerinin insanların kişilik izlenimleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 743647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmalar, belirli yüz özelliklerinin, güvenilirlik ve baskınlık gibi temel özelliklere işaret ettiğini göstermektedir. Ancak, yüz algısının daha spesifik kişilik özellikleri, yani Büyük Beş ve Karanlık üçlü özellikleri, ile ilgili yargılarını nasıl etkilediğine çok daha az odaklanılmıştır. Mevcut çalışma, yüze dayalı kişilik izlenimlerinin önemli sosyal sonuçları olabildiğini göz önünde bulundurarak, yüzün pürüzsüzlüğü, bebeksiliği ve maskülenliğinin; bireylerin, yabancıların Büyük Beş ve Karanlık Üçlü hakkındaki izlenimlerini nasıl etkilediğini araştırarak, literatürdeki bu boşluğa katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Karanlık Üçlü. Beş yüz beş Türk katılımcıyla yapılan deneysel bir çalışmada, katılımcılardan pürüzsüzlük, bebeksilik ve maskülenlik seviyelerinde farklılık gösteren 16 yüzün kişilik özelliklerini derecelendirmeleri istendi. Yüzler, üç özellik için de (cilt pürüzsüzlüğü, bebeksilik ve maskülenlik) iki koşul olacak şekilde (düşük ve yüksek) manipüle edildi ve bireylerin, yüz özelliklerinin bu iki koşula bağlı olarak (örn: düşük pürüzsüzlük vs yüksek pürüksüzlük), Büyük Beş ve Karanlık Üçlü kişilik özelliklerine ilişkin izlenimlerinin, farklı olup olmadığı araştırıldı. Ek olarak, pürüzsüzlük ve maskülenlik etkisinin yüzün cinsiyetine göre değişip değişmediği de araştırıldı. Sonuçlar, yüz pürüzsüzlüğü, bebek yüzlülük ve maskülenliğin, yüksek ve düşük koşullar arasında Büyük Beş ve Karanlık Üçlü kişilik izlemilerinde gerçekten fark olduğunu gösterdi. Pürüzsüzleştirilmiş yüzlere, sivilceli yüzlere kıyasla, daha yüksek Karanlık Üçlü ve Dışadönüklük ve daha düşük Uyumluluk puanları verildi. Bebeksi yüzlere, olgun yüzlere kıyasla daha yüksek Uyumluluk ve daha düşük Karanlık Üçlü özellik derecelendirmeleri atfedildi. Feminen yüzlere, maskülen yüzlere kıyasla daha yüksek Uyumluluk, Açıklık, Sorumluluk ve daha düşük Nevrotizm ve Karanlık Üçlü özellik derecelendirmeleri atfedildi. Son olarak, cinsiyet ile, cilt pürüzsüzlüğü ve yüz maskülenliği arasında bir etkileşim bulundu; cilt pürüzsüzlüğü ve maskülenlik etkisi, kişilik özelliklerinin çoğu için erkek ve kadın yüzlerinde farklılık gösterdi. Genel olarak, bu bulgular bireylerin, Büyük Beş ve Karanlık Üçlü özelliklerinin bir kişinin yüzünde nasıl göründüğüne ilişkin belirli inançlara ve stereotiplere sahip olduklarına dair daha geniş varsayımı desteklemektedir. Sonuçların olası açıklamaları, sınırlılıkları ve gelecek araştırmalar için öneriler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Research shows that individuals agree on certain facial features indicating certain fundamental traits such as valence and dominance. However, far less attention has been directed to how face perception influences trait judgements regarding more specific personality traits, namely, the Big Five and the Dark triad traits. Given that face-based trait impressions can have important social consequences, the current study aimed to contribute to this gap in the literature, by investigating how facial skin smoothness, facial baby facedness and facial masculinity affect individuals' impressions of strangers' Big Five and Dark Triad traits. An experimental study with 505 Turkish participants was conducted in which participants were asked to rate the personality traits of 16 faces that differed in their level of facial skin smoothness, baby facedness and masculinity. Namely, faces where manipulated such that there were two conditions (low versus high) for each of the three facial features (skin smoothness, baby facedness and masculinity) and it was assessed whether individuals' impressions of others' Big Five and Dark Triad traits differed in response to whether a face was low or high on each investigated facial feature (e.g., low skin smoothness versus high skin smoothness). Further, it was also explored whether the effect of facial skin smoothness and masculinity changed based on the face's gender. Results showed that faces high and low on facial skin smoothness, baby facedness and masculinity did indeed differ in their attributed Big Five and Dark Triad traits. Smoothed faces were assigned higher Dark Triad trait, Extraversion and lower Agreeableness ratings compared to blemished faces. Babyish faces were attributed higher Agreeableness and lower Dark Triad trait ratings compared to mature faces. Feminine faces were attributed higher Agreeableness, Openness, Conscientiousness and lower Neuroticism and Dark Triad trait ratings compared to masculine faces. Finally, an interaction between gender and facial skin smoothness as well as gender and facial masculinity was found, such that the effect of skin smoothness and masculinity differed for male and female faces for most of the personality traits. Overall, these findings showed support for the broader assumption that individuals hold certain beliefs and stereotypes regarding how the Big Five and Dark Triad traits look like on a person's face. Possible explanations of the results, limitations and suggestions for future research were discussed.