Marmara popülasyonunda auricula morfometrisinin incelenmesi
Investigation of auricula morphometry in the population of Marmara region
  1. Tez No: 743653
  2. Yazar: ELİF BEYZA MANİSALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZHAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Karmaşık bir duyu organı olan kulağın en dış kısmında bulunan ve yüz bölgesinin estetik görüntüsüne de katkıda bulunan auricula, çevreden gelen ses dalgalarının toplanarak dış kulak yoluna iletilmesini sağlar. Ayrıca gözlük, küpe, kulaklık ve cerrahi maske gibi yardımcı ekipmanların yerleştirilmesinde kafanın her iki yanındaki çıkıntı özelliği kullanılan auricula'nın anomalileri ya da travmaya bağlı değişiklikleri bireylerde estetik ve işitsel sorunlara yol açmaktadır. Bunların giderilmesi için uygulanacak cerrahi işlemler ve yerleştirilecek protezler içinse auricula'nın yerleşimine ve kompleks yapısına ait detaylı morfometrik bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca,“müzik kulağı”söyleminden yola çıkarak, sesin algılanmasında önemli bir göreve sahip olan auricula'nın profesyonel olarak müzikle uğraşanlar ile toplumun diğer bireyleri arasında anatomik farklılıklara sahip olup olmadığı merak edilmektedir. Çalışmamızda, duyulan bu ihtiyaçlar çerçevesinde yaşadığımız Marmara Bölgesi popülasyonundaki auricula morfolojisine ait ortalama değerleri saptanması, pandemi nedeniyle kullanılan cerrahi maskelerin değişikliğe yol açıp açmadığının belirlenmesi ve“müzik kulağı”söyleminin auricula morfometrisi ile ilişkili olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 53'ü erkek (21'i müzisyen) 30'u kadın (9'u müzisyen) toplam 83 gönüllü katılmış olup katılımcıların auricula'larına ve yüz bölgesine ait morfometrik ölçümleri dijital bir kumpas ve esnek olmayan bir mezura yardımıyla ölçülmüştür. Katılımcılara ayrıca demografik özellikleri ve gözlük/kulaklık kullanımı gibi bilgilerin sorulduğu kısa bir anket uygulanmıştır. Çalışmamız, Helsinki Bildirgesine uygun şekilde kişisel bilgilerinin korunarak gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler GraphPad Prism versiyon 8.0 yazılımı ile tanımlayıcı ve karşılaştırıcı (Mann-Whitney-U testi, One Way ANOVA testi) istatistikler ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The auricle (pinna), located in the outermost part of the ear, is a complex sensory organ and contributes to the aesthetic appearance of the facial region. It picks up sound waves from the environment and transmitting them to the external auditory canal. In addition, abnormalities or traumatic changes in the pinna, whose projections on either side of the head are used to attach devices such as eyeglasses, earrings, headphones, and surgical masks, cause aesthetic and auditory problems in individuals. Detailed morphometric information about the location and complex structure of the auricle is required for surgical procedures and the insertion of prostheses to correct these problems. Based on the discourse about the“musical ear,”the question also arises whether the pinna, which plays an important role in the perception of sounds, exhibits anatomical differences between professional musicians and other members of society. The aim of our study was to determine the average values of the auricular morphology in the population of the Marmara region, to determine whether the surgical masks used due to the pandemic have caused a change, and to investigate whether the“musical ear”term is related to the auricular morphology. A total of 83 volunteers, 53 males (21 musicians) and 30 females (9 musicians), participated in our study. The morphometric measurements of the participants' auricles and facial region were measured using a digital calliper and a rigid tape measure. Participants were given a brief questionnaire asking for information such as demographic characteristics and use of glasses/headphones. Our study was conducted in compliance with the protection of personal data according to the Declaration of Helsinki, and the data obtained were analysed with descriptive and comparative statistics (Mann-Whitney U test, one-way test ANOVA) using GraphPad Prism version 8.0 software.