Türkiye popüler müzik piyasasında var olmak
Existing in the Turkish popular music market
- Tez No: 811209
- Danışmanlar: PROF. SONGÜL KARAHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanayi Devrimi, insanlık tarihinde büyük değişimler yaratmıştır. Sanayi ve teknolojik gelişmelerle birlikte müzik de endüstriyel ilişki ağları içine girmiş ve değişime uğramıştır. Bu çalışmada ilk olarak müzik endüstrisinin oluşumu açıklanmıştır. Endüstrinin oluşturduğu popüler müzik ve içerisinde barındırdığı mekanizmaları anlamak oldukça önemlidir. Var olmak isteyen kişi kendisine ait doğru yeri ancak bu şekilde bulabilecektir. Ülkemizde yoğun bir endüstriyel üretimin olduğu fakat aynı zamanda müzik endüstrisinin hala oluşum içerisinde olduğu gözlenmektedir. Bu tez kapsamında Türkiye'de müzik piyasasında aktif olarak yer alan 18 kişiyle çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. Görüşme yapılan kişilerin müzik yolculuğu ve bu alanda var oluş şekilleri, ilgili literatür araştırmasıyla birleştirilmiş, popülerleşmenin unsurları ve bu başlık içerisinde yer alan birçok alt başlık halinde sıralanmıştır. Bugün popüler müzik, dünyadaki değişimden ve bu değişimin getirdiği teknolojik gelişmelerden bağımsız düşünülemez. Bugün canlı bir şekilde enstrüman çalımına ihtiyaç duymadan enstrüman sesi elde edilebilen ekipmanlar mevcuttur. Dolayısıyla bu gibi gelişmeler popülerleşme unsurlarının şekillenişinde önemli bir etkiye sahiptir. Popülerleşmenin unsurları bölümünde yapılan görüşmeler ve literatür araştırması doğrultusunda Türkiye popüler müzik piyasasında nasıl var olunacağına dair belirli başlıklar sıralanmış ve başlıklar örneklerle açıklanmıştır. Tezde müzik endüstrisinin, dünyadaki oluşumu açıklanmaya çalışılmış, içerisinde yer alan mekanizmalardan bahsedilmiştir. Türkiye'deki oluşumu ve hala oluşmaya devam eden süreci ele alınmıştır. Endüstrinin sınır tanımayan üretimi olan popüler müzik açıklanmaya çalışılmıştır. Dijital platformlar ve etkileri verilerle desteklenerek endüstrideki etkisi açıklanmaya çalışılmış, bu doğrultuda şekillenen popüler müzik ve bunun en çok da müzisyenler için yarattığı karmaşa ele alınmıştır. Hızlı üretim ve tüketimi destekleyen müzik endüstrisinin popüler müziği değerlendirme konusundaki yanıltıcılığına dikkat çekilmiştir. Modernitenin getirdiği bu hızın en büyük kullanıcısı olan müzik endüstrisinin asıl hedefinin hızla unutulacak ürünler sunmak, aynı hızla üretim ve tüketim ağı oluşturmak olduğuna dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution has created great changes in human history. Along with industry and technological developments, music has also entered into industrial relations networks and has undergone changes. In this study, the formation of the music industry is explained first. It is very important to understand the popular music created by the industry and the mechanisms it contains. Only in this way will the person who wants to exist find the right place for himself. It is observed that there is an intense industrial production in our country, but at the same time, the music industry is still in formation. Within the scope of this thesis, online interviews were conducted with 18 people who are actively involved in the music market in Turkey. The musical journey of the interviewees and their existence in this field were combined with the relevant literature research, the elements of popularization and many sub-titles included in this title. Today, popular music cannot be considered independent of the change in the world and the technological developments brought about by this change. Today, there is equipment that can produce instrument sound without the need for live instrument playing. Therefore, such developments have a significant impact on the shaping of popularization elements. In line with the interviews and literature research in the elements of popularization, certain titles on how to exist in the Turkish popular music market are listed and the titles are explained with examples. In the thesis, the formation of the music industry in the world was tried to be explained and the mechanisms involved in it were mentioned. Its formation in Turkey and its ongoing process are discussed. Popular music, which is the boundless production of the industry, has been tried to be explained. By supporting digital platforms and their effects with data, the effect on the industry has been tried to be explained, and popular music shaped in this direction and the confusion it has created for musicians are discussed. It has been pointed out that the music industry, which supports rapid production and consumption, is misleading in evaluating popular music. It has been pointed out that the main goal of the music industry, which is the biggest user of this speed brought by modernity, is to offer products that will be forgotten quickly and to create a production and consumption network at the same speed.