'Türkiye'nin Balkan politikası kapsamında Bosna Hersek Türkiye ilişkileri'
'Bosnia Herzegovina and Turkey relations within the scope of Turkey's Balkan policiy'
- Tez No: 743693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kendisinin de bir parçası olduğu Balkanlar Türkiye için çok önemli bir coğrafyadır. Geçmişten bu yana Balkanlarda yaşanan her sorun Türkiye'yi yakından ilgilendirmiş, Türkiye'nin Balkan ülkelerine karşı tutunduğu siyasal, kültürel, ekonomik ve sosyal tavrın seyrini belirlemiştir. Bu tarihi ve coğrafi yakınlık Türkiye'nin çoğu zaman Balkanlar'a odaklanmasına sebep olmuş, Balkan Siyasetindeki çatışmalar ve Balkan ülkeleri arasındaki sorunlar söz konusu olduğunda Türkiye istikrarı sağlamaya ve toplumsal barışı korumaya yönelik askeri ve politik adımlar atmıştır. Yugoslavya'daki altı cumhuriyetten biri olan ve Yugoslavya parçalandıktan sonra bağımsızlığını ilan eden Bosna - Hersek, Osmanlı Döneminden Türkiye Cumhuriyetine çok uzun yıllar boyunca Türkiye için hep özel bir yere sahip olmuştur. Türk kültürünü ve değerlerini tarihten beri kendi kimliği ile harmanlayan ve benimseyen Boşnaklar, Türkiye'nin Balkan ülkeleri arasında manevi bağlarının en güçlü olduğu halktır. Bu sebepledir ki, Türkiye Balkanlar'daki dış politikasına yön verirken kendisi için önemli bir ayrıcalığı olan Bosna Hersek 'in yaşadığı siyasi krizlerde ve çatışmalarda Bosna halkının güvenliğinin sağlanması ve Bosna'daki iç huzurun korunması yönünde dış politika izlemiştir. Bu tezin amacı, Yugoslavya'nın dağılmasından sonraki süreçte Balkan ülkeleri içerisinde Türkiye için özel bir konumda olan, tarihi, kültürel ve sosyal bağları ve derin geçmişi ile Türkiye'nin Balkanlar'daki dış politikasında bir ayrıcalığı bulunan“Bosna Hersek ”ile olan diplomatik ilişkilerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
The Balkans region, where a part of Turkey is located, is a very important geographic area. Since the past, each issue in the Balkans has been of interest to Turkey and has determined the course of Turkey's political, cultural, economic, and social attitude towards the Balkan countries. This historical and geographical proximity has caused Turkey to focus on the Balkans most of the time. When it comes to conflicts in Balkan politics and problems between Balkan countries, Turkey has taken military and political steps to ensure stability and maintain social peace. From the Ottoman Period to the Republic of Turkey, Bosnia and Herzegovina, which was one of the six republics in Yugoslavia and declared its independence after the disintegration of Yugoslavia, has always had a special place for Turkey. The Bosnians, who have blended and adopted Turkish culture and values with their own identity since the past, are the people with which Turkey has the strongest spiritual ties among the Balkan countries. For this reason, while Turkey is directing its foreign policy in the Balkans, it has followed a foreign policy to ensure the security of the Bosnian people and has protected the internal peace in Bosnia and Herzegovina, which is an important privilege for Turkey, in the political crises and conflicts experienced by them. The aim of this thesis is to analyse the diplomatic relations with“Bosnia and Herzegovina”, which has a special place for Turkey among the Balkan countries after the disintegration of Yugoslavia and has a privilege in Turkey's foreign policy in the Balkans with its historical, cultural, social ties and its deep-rooted past.