BRCA1 mutant olan ve olmayan meme kanser hücre hatlarında wısp-1 geninin ekspresyonunun araştırılması
Investigation of expression of wisp-1 gene in BRCA1 mutant and non-mutant breast cancer cell lines
  1. Tez No: 648067
  2. Yazar: BEYZA AKIN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen malign hastalıktır.Meme kanserinde çeşitli genomik farklılıkların özellikle gen ekspresyon düzeylerinin kötü prognoz ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Meme tümörigenezinde önemli rol alan BRCA1 geninin mutasyonu ve buna bağlı WISP-1 geninin aktivasyonu, TP53 geni aracılı apoptozu engellemektedir. Ayrıca WISP-1 genini negatif düzenleyen TGFβ1'in, meme kanserinde terapötik bir hedef olabileceğini düşündürmektedir. CCN protein ailesinden olan WISP-1 (CCN4) geni, genellikle farklı kanserlerde yüksek oranda eksprese edilen bir molekül olup kanserde progresyon, uzak metastaz ve kötü prognoz ile ilişkilidir. Bu etki söz konusu genin onkogen gibi davrandığını göstermektedir, ancak bu genin aynı zamanda bazı doku tiplerinde tümör baskılayıcı gibi davrandığı da bildirilmektedir. Tez çalışmasında çeşitli gen mutasyonları taşıyan farklı meme kanser hücre soylarında MDA-MB-231, MDA-MB-453, MCF-7 ve MDA-MB-436, WISP-1 gen ekspresyon düzeyi değişimi TGFβ1 uygulamasına bağlı olarak gerçek zamanlı kantitatif PZR ile değerlendirildi. MDA-MB-231, MDA-MB-453, ve MCF-7 hücre hatlarında, WISP-1 geninde görülen ekspresyon artışına bağlı olarak kanser oluşumunda onkogen gibi davrandığı gösterildi. MDA-MB-436 hücre soyunda ise WISP-1 ekspresyonu yok denecek kadar azdır yani onkogenik özellik taşımamaktadır. TGFβ1 uygulaması ile ER-pozitif MCF-7 hücre hattında, WISP-1 ekspresyonu 6 kat artmıştır. MCF-7 hücre hattında TGFβ1'in, hücre proliferasyonunu arttırdığı görülmüştür. MDA-MB-453, CDH1 mutant hücre hattında TP53 yolağının düzenli çalışmasına bağlı olarak TGFβ1 uygulaması sonrası WISP-1 geninde meydana gelen azalış TGFβ1'in terapötik bir hedef olabileceğini göstermektedir. WISP-1 geni, meme kanseri hücre hatlarında gen mutasyonlarına bağlı olarak biyolojik belirteç niteliği taşıyabilirken, TGFβ1'de terapötik bir hedef olabileceği gösterilmiştir, ancak daha detaylı ve klinik düzeyde çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignant disease of women.The various genomic differences particularly gene expression levels are known to be associated with poor prognosis in breast cancer. The mutation of the BRCA1 gene which has a significant role in breast tumorogenesis, and associated WISP-1 gene activation inhibit the TP53 gene mediated apoptosis.In addition,suggests that TGFβ1 negatively regulating the WISP-1 gene might be a therapeutic target in breast cancer.WISP-1(CCN4) gene from the CCN protein family is a molecule which is highly expressed generally in different cancers, is associated with progression,distant metastasis, and poor prognosis in cancer.This effect shows that this gene behaves like an oncogene, however this gene was also reported as to behave as a tumor supressor in some tissue types.The change of MDA-MB-231,MDA-MB-453,MCF-7 and MDA-MB-436,WISP-1 gene expression levels in different breast cancer cell strains with various gene mutations were evaluated associated with TGFβ1 treatment in the thesis study.MDA-MB-231,MDA-MB-453, and MCF-7 cell lines have been shown to act as an oncogene in cancer formation due to the increased expression seen in the WISP-1 gene.In the MDA-MB-436 cell line,WISP-1 expression is almost nonexistent,it means that it does not have oncogenic features.In the study, it was shown that WISP-1 expression increased 6-fold in the ER-positive MCF-7 cell line with TGFβ1 administration.It has been observed that TGFβ1 increases cell proliferation in MCF-7 cell line.The decrease in the WISP-1 gene after TGFβ1 administration due to the regular operation of the TP53 pathway in MDA-MB-453,CDH1 mutant cell line indicates that TGFβ1 may be a therapeutic target.WISP-1 gene can have a biologic biomarker feature owing to the gene mutations in the breast cancer cell lines, and was shown to have a possible therapeutic target in TGFβ1,however, more detailed and clinical level studies must be conducted.