Farklı beden kitle indekslerine sahip bireylerin içselleştirilmiş kilo önyargısı ile olumsuz beden konuşmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between weight bias internalization and negative body talk of individuals with different body mass indices
- Tez No: 743720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAŞİM AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı, farklı beden kitle indekslerine sahip bireylerin İçselleştirilmiş Kilo Önyargısı ile Olumsuz Beden Konuşmaları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. İkincil amacı ise, İki Faktörlü İçselleştirilmiş Kilo Önyargısı Ölçeğinin psikometrik özelliklerinin incelenmesi, Türkçe alan yazına kazandırılması, uygulanabilirliğinin sınanması olarak belirlenmiştir. İki Faktörlü İçselleştirilmiş Kilo Önyargısı Ölçeğini Türkçe alan yazınına kazandırmak için geçerlik ve güvenirlik değerlerini belirleyebilmek üzere, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizlerinin yanı sıra güvenilirlik analizleri kapsamında test tekrar test ve iç tutarlılık analizleri yapılmıştır. Ayrıca İki Faktörlü İçselleştirilmiş Kilo Önyargısı Ölçeğinin (İKÖÖ-2F) ve Olumsuz Beden Konuşmaları Ölçeğinin (OBKÖ) yaş ve beden kitle indeksi değişkenine göre farklılaşmış farklılaşmadığını analiz etmek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA), her iki ölçeğin alt boyutlarının beden kitle indeksi ile ilişkisine bakmak amacıyla korelasyon analizi ve son olarak her iki ölçeğinde yordayıcılarını belirleyebilmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Her analiz detaylı şekilde dört ayrı çalışma şeklinde oluşturulmuştur. İlk çalışmada İçselleştirilmiş Kilo Önyargısı Ölçeğinde yer alan maddelerin faktör örüntülerini belirleyebilmek için yapılan Açımlayıcı Faktör Analizi sonuçlarına göre varyansının %55,19'unu açıklayan iki faktörlü yapı elde edilmiştir. Ölçeğin güvenirliliğini sınamak için yapılan iç tutarlılık katsayısı .80 olarak hesaplanmıştır. İkinci çalışmada ise Doğrulayıcı faktör analizi yapılarak ölçeğin yapı geçerliliği test edilmiştir. İkinci çalışmanın sonucunda doğrulayıcı faktör analizi sonuçları iki faktörlü toplam 13 maddeden oluşan ölçeğin uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeyde olduğunu göstermiştir. Üçüncü çalışmada İçselleştirilmiş Kilo Önyargısı Ölçeğinin zamansal olarak değişim gösterip göstermediğini belirlemek için test-tekrar test analizi yapılmış ve ölçek toplam puanın ,929 ile zamansal olarak değişim göstermediği saptanmıştır. Dördüncü son çalışmada ise iki faktörlü içselleştirilmiş kilo önyargısı ölçeğinin ve olumsuz beden konuşmaları ölçeğinin yaş ve beden kitle indeksi değişkenine göre farklılaşmış farklılaşmadığını analiz etmek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA), her iki ölçeğin alt boyutlarının beden kitle indeksi ile ilişkisine bakmak amacıyla korelasyon analizi ve son olarak her iki ölçeğinde yordayıcılarını belirleyebilmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre yaş değişkeninin her iki ölçeğin alt boyutlarıyla incelendiğinde kiloyla ilişkili stres, kiloyla ilişkili kendilik değeri ve beden kıyaslama alt boyutlarıyla istatistiksel açıdan farklılık olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, İki Faktörlü İçselleştirilmiş Kilo Önyargısı Ölçeğinin Türkçe formunun egzersiz veya spor yapan katılımcılar örnekleminde içselleştirilmiş kilo önyargısının belirlenmesi için kullanılabilir bir ölçek olduğu ve beden kitle indeksinin içselleştirilmiş kilo önyargısının ve olumsuz beden konuşmalarının yordayıcısı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is investigation of the relationship between weight bias internalization and negative body talk of individuals with different body mass indices. The secondary purpose is to examine the psychometric properties of two factor weight bias internalization scale, to gain field writing in Turkish, to test its applicability. Test retest and internal consistency analysis was performed as part of the diagnostic and validation factor analysis as well as reliability analysis to determine weight bias internalization scale validity and reliability values. In addition, weight bias internalization scale and negative body talk scale can be analyzed by one-way analysis of variance to analyze that it does not differentiate from the age and body mass index variable, multiple linear regressions were performed to determine the correlation of the lower dimensions of both scales with the body mass index, and finally to determine their precursor on both scales. Each analysis is detailed in four separate studies. In the first study, a two-factor structure was obtained that describes 55.19% of the variance according to the exploratory factor analysis results to determine the factor load of substances that include weight bias internalization. The internal coefficient of consistency to test the reliability of the scale is calculated as .80. In the second study, the construct validity of the scale was tested by confirmatory factor analysis. As a result of the second study, the results of the confirmatory factor analysis showed that the scale of a total of 13 two-factor factors is acceptable. In the third study, weight bias internalization has been tested and test-retest method use to determine whether it has changed temporal and scale has not changed with ,929. In the fourth final study, two factor weight bias internalization and negative body talk analysis of the one-way variance to analyze the difference between age and body mass index, multiple linear regression analysis has been performed to look at the relation of the subsubscale of both scales with the body mass index, and finally to determine their precursor on both scales. According to the analysis results, when the age variable was examined with the subscale of both scales, it was determined that there was no statistical difference between weight-related distress, weight-related self-devaluation and body comparison subscales. As a result, two factor weight bias internalization Turkish exercise or sports participants may say that the sample is a scale that can be used to determine weight bias internalization, and the body mass index is weight bias internalization and negative body talk.