Farklı tip ve kalınlıklardaki monolitik zirkonya seramiklerin rezin simanların polimerizasyon ve mikrosertliğine etkisi
Effect of the different type and thickness of monolithic zirconia ceramics on the resin cement polymerization and microhardness
  1. Tez No: 743723
  2. Yazar: İPEK BALEVİ AKKESE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA YILMAZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; üç farklı tip ve beş farklı kalınlıktaki monolitik zirkonya seramiklerin iki farklı hem kimyasal hem de ışıkla polimerize olan simanlar (Calibra, Panavia) polimerizasyon derecesi (DC) ve mikrosertliğine (VHN) olan etkisinin incelenmesidir. Üç farklı monolitik zirkonya materyali (Vita YZ/HT (VT), Copra Supreme (CS), Dental Direkt (DD)) beş farklı kalınlıkta (0,5 mm, 1 mm, 1,5 mm, 2 mm ve 2,5 mm) bilgisayar destekli tasarım – bilgisayar destekli üretim (CAD-CAM) ile üretildi. Hazırlanan örnekler üretici firmaların talimatları doğrultusunda sinterizasyon işlemine tabii tutuldu. Her bir seramik kesiti altında iki farklı markaya ait hem kimyasal hem de ışıkla polimerize olan rezin simanların polimerizasyonu gerçekleştirildi. Her bir alt grup için 10'ar adet olmak üzere toplamda 300 adet örnek hazırlandı (n=10). Hazırlanan örnekler 24 saat boyunca 37 °C'de ışık almayacak şekilde saklandı. Tüm örnekler, dönüşüm derecelerinin belirlenebilmesi amacıyla fourier dönüşüm infrared spektroskopisi (FTIR) analizi ile test edilerek 1608 ve 1637 cm-1 dalga boylarındaki absorbsiyon miktarları kaydedildi. Her iki rezin siman türünden seramik olmadan hazırlanan 10 örnek polimerizasyon öncesi ve sonrası FTIR analiziyle incelendi ve kontrol grubu olarak görev gördü. FTIR ölçümü tamamlanan örneklere sonrasında 15 sn süre ile 50 gram kuvvet (grf) ile Vickers mikrosertlik testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effect of monolithic zirconia ceramics of three different types and five different thicknesses on the degree of polymerization (DC) and microhardness (VHN) of two different chemical and light-cured (dual-cure) resin cement (Calibra, Panavia). Three different monolithic zirconia materials (Vita YZ/HT (VT), Copra Supreme (CS), Dental Direct (DD)) in five different thicknesses (0.5mm, 1mm, 1.5mm, 2mm, and 2.5mm) were fabricated with computer-aided design - computer-aided manufacturing (CAD-CAM). The prepared specimens were subjected to the sintering process by following the instructions of the manufacturers. Two different brands of dual-cure resin cement were polymerized under each ceramic section. A total of 300 specimens were prepared, 10 for each subgroup (n=10). The prepared specimens were stored at 37 °C for 24 hours, away from light. All specimens were tested with Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) analysis to determine their conversion degrees, and their absorption amounts at 1608 and 1637 cm-1 wavelengths were recorded. Ten samples of both types of resin cement prepared without ceramics were analyzed by FTIR analysis before and after polymerization and served as the control group. After the FTIR measurement was completed, the Vickers microhardness test was performed with 50 grams of force for 15 seconds.